piatok, 27 apríl 2018 18:15

Opäť pestrá ponuka podujatí v máji

Napísal(a) Kristína Furmanová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Z májovej všehochuti akcii plánovaných v regióne Gemer-Malohont a jeho okolí si vyberie naozaj každý. Okrem kultúrnych a zábavných predstavení na vás čaká noc v múzeu či mlyne, deň v znamení ovčiarstva i pálenie symbolickej vatry. Na svoje si prídu aj nadšenci športu a turistiky.

Hudba, spev, tanec, divadlo a súťaže nie len pre deti

Sériu kultúrnych podujatí v mesiaci odštartuje hneď v utorok 1. mája ďalší z koncertov 38. ročníka Hudobnej jari v Rimavskej Sobote. V Dome kultúry sa tentokrát predstavia mladí interpreti odchovaní na pôde miestnej ZUŠ. Na piatok 4. mája je naplánovaný Detský hudobný festival v Kokave nad Rimavicou. Krajská súťažná prehliadka hudobného folklóru detí bude prebiehať v priestoroch

Kultúrneho domu. Rovnako sa chystá aj XXV. ročník regionálnej prehliadky folklórnych súborov maďarskej národnosti - Detský folklórny festival. Uskutoční sa vo štvrtok 17. mája v Kultúrnom dome v Jesenskom. V dňoch od 10. do 12. mája (štvrtok - sobota) sa Dom kultúry v Rimavskej Sobote stane dejiskom celoštátneho kola 49. ročníka súťaže a prehliadky mládežníckych speváckych zborov s názvom Mládež spieva 2018. Podujatie otvorí slávnostný koncert hosťujúcich zborov Cambiar la Musica z Pohronskej Polhory a Radost z Prahy. Na druhý deň budú pokračovať vystúpenia zborov 2018 05 10 Mládež spieva RSpostupujúcich z krajských kôl, burza nôt a workshopy pre účastníkov. Program vyvrcholí galaprogramom a slávnostným vyhlásením výsledkov.Najmenší sa v máji okrem iného môžu tešiť aj na Mira Jaroša, ktorý so svojim predstavením Ťuki Tour 2 zavíta v utorok 29. mája do Mestského domu kultúry v Revúcej. Na druhý deň (30.5.) hudbu, tanec a spev vystrieda divadlo. V bábkovej sále Mestského domu kultúry v Revúcej uvedie Divadlo mladých Komédia Rev premiéru hry Drahý Charlie, to nie je riešenie. Vo štvrtok 31. mája, pri príležitosti nasledujúceho Medzinárodného dňa detí (1.6.), navštívia Kokavu nad Rimavicou herci Divadla na predmestí zo Spišskej Novej Vsi s predstavením Zabudnutý čert. Počas 31. mája a 1. júna bude prebiehať aj 27. ročník celoštátnej súťaže a prehliadky ochotníckeho divadla dospelých hrajúcich pre deti - Divadlo a deti 2018 v Rimavskej Sobote. Počas týchto dvoch dní sa v Dome kultúry predstavia víťazi krajských kôl, súbory a sólisti hrajúci v rôznych žánroch činoherného, bábkového, hudobného a pohybového divadla. Okrem 8 až 10 súťažných predstavení na divákov čakajú aj dve vynikajúce predstavenia profesionálnych divadiel na nádvorí Čierneho orla. Bude to Rozprávkový automat v podaní Divadla Haliganda (31.5.) a Aucassin a Nicoletta od českého Loutkového divadla LokVar (1.6.).

Noc múzeí a galérií 

2018 05 05  Noc v mlyneTohtoročná Noc múzeí a galérií pripadla na sobotu 19. mája. Do neskorých večerných hodín budú v tento deň už tradične otvorené aj brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, v ktorom pre návštevníkov chystajú program plný tvorivosti a poznania. Pri tejto príležitosti sa každoročne v prvú májovú sobotu koná aj podujatie Noc v mlyne vo Veľkých Teriakovciach. Podvečer 5. mája bude tentokrát patriť dvom bábkovým rozprávkam, s ktorými do mlyna zavíta Divadlo z domčeka z Hriňovej. Okrem bábkových postavičiek stretnete na podujatí, ktoré zároveň otvára letnú sezónu prehliadok v mlyne, aj Janka Hraška v životnej veľkosti. 

 

Rôzne

Salaš Zbojská pozýva v nedeľu 6. mája na Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky. Program zaháji svätá omša so spoveďou valachov a požehnaním statku. Nasledovať bude miešanie oviec a magické úkony spojené s prvým vyháňaním oviec na pašu. Počas dňa sa predstavia ovčiari, pastierske rodiny, rôzne ľudové hudby aj heligonkári. Lákavá je tiež ochutnávka pôvodnej valaskej kuchyne, ukážka výroby ovčiarskych produktov a iných tajomstiev pastierstva. V téme budú takisto animácie, ktoré budú 2018 05 22 Boris Filan RSpripravené pre najmenších návštevníkov podujatia.Stand up comedy show Silné reči, ktorej dátum sa v Rimavskej Sobote zmenil z 19. apríla na 31. augusta, pobaví ešte predtým publikum Domu kultúry v Hnúšti. Už v piatok 18. mája sa o zábavu postarajú Stano Staško, Martin Hatala, Gabo Žifčák a Jakub Gulík.V utorok 22. mája sa bude v Rimavskej Sobote popíjať uchom. Na Pálenici Borisa Filana ponúknu otec a syn vzrušenie s pohodou, skúsenosť a humor. Nebudú chýbať zážitky z ciest po svete, spomienky na mladosť ani zábavné rodinné príbehy.Z iného súdka bude regionálna multižánrová konferencia v Rimavskej Sobote, ktorej cieľom je inšpirovať a motivovať mladých ľudí k zamysleniu sa nad sebou a nad priestorom, v ktorom žijú. Vo štvrtok 24. mája sa na Konfereske v Dome kultúry predstavia Zuzana Mikulcová (hudobníčka), Peter Uhrin (učiteľ), Henrieta Kurčíková (výtvarníčka), Filip Miháľ (programátor) a ďalšie inšpiratívne osobnosti z regiónu Gemer-Malohont. 

Oslavy víťazstva nad fašizmom

Deň víťazstva nad fašizmom (8.5.) si mnohé z obcí nášho regiónu pravidelne pripomínajú slávnostným pálením vatry, ktoré býva doplnené kultúrnym programom. Stane 2018 05 05 Vatra Lukovištiasa tak v sobotu 5. mája v Lukovištiach, v pondelok 7. mája v Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove a v piatok 11. mája v Hrnčiarskych Zalužanoch. Na druhý deň (12.5.) bude v Hrnčiarskej Vsi ohňu slobody predchádzať aj VII. ročník súťaže vo varení kapustnice. Oslavy potrvajú až do soboty 26. mája, kedy vatru zapália v obci Šoltýska. Pri príležitosti ukončenia II. svetovej vojny sa občania Rimavského Brezova chystajú v sobotu 5. mája na turistický pochod Po stopách našich osloboditeľov. K pamätníku v Kraskove sa spoločne vydajú o 8:00 hod od obecného úradu. Turistický výstup je na ten istý deň naplánovaný aj v obci Utekáč. Od pomníka padlých v Utekáči vyrazia rodičia s deťmi na Pasiečky, kde pre nich budú pripravené rôzne súťaže. 

Dni mesta a obce

2018 05 04 S. TomočekÚvod mesiaca bude okrem iného patriť aj Dňom mesta Rimavská Sobota. Počas 4. a 5. mája sa obyvatelia okresného mesta môžu tešiť na ukážky hasičskej techniky s penovou šou pre deti, módnu prehliadku, tanečno-divadelnú Šmolshow, vystúpenia spevákov Maroša Banga a Samuela Tomečka i Tanečného orchestra Rimavská Sobota. K sprievodným podujatiam sa už tradične zaradia jarné trhy a rôzne výstavy. Jedna z nich bude venovaná hrdinovi boja proti fašizmu - Karolovi Pajerovi a v priestoroch Gemersko-malohontského múzea potrvá až do 31. augusta. Tohtoročné dni mesta uzavrie v sobotu večer Veľká folklórna tancovačka v Dome kultúry. Koncom mesiaca oslávia dni obce pod názvom Juraj Kubinec nestor slovenských fujaristov v Utekáči. Počas víkendu 26. - 27. mája bude v obci bohatý kultúrny program vrátane predstavenia pre deti a remeselnej uličky. 

Šport

Okolie Lesíka v Rimavských Zalužanoch sa bude v sobotu 5. mája hmýriť nadšencami streľby zo vzduchovky. V súťaži, ktorá sa riadi pravidlami Hunter Field Target 2018 05 12 dzudo 1(HFT), budú strieľať na kovové terče imitujúce zvieratá v lese. V Rimavskej Sobote bude športom mesiaca džudo. Medzinárodná veľká cena mesta Rimavská Sobota čaká žiakov a žiačky v sobotu 12. mája. O dva týždne nato (26.5.) si už sily zmerajú dorastenci, ženy a muži.Ak dávate pred aktívnym športom prednosť strategickým hrám, určite si prídete na svoje v sobotu 19. mája v Hrnčiarskych Zalužanoch. Uskutoční sa tu už 4. ročník Medzinárodného šachového open turnaja. Zaháľať v máji nebudú ani cyklisti. V susednom Novohrade organizujú v nedeľu 20. mája tzv. Novohradský pedál. Súťažiť sa bude v 5 detských a až 9 hlavných kategóriách na rôznych tratiach. 

Turistika

Členovia KST Hnúšťa venujú prvú májovú sobotu (5.5.) 48. ročníku výstupu na Ostrú (1 011 m n. m.). Plánovaná trasa je dlhá cca 14 km. Turisti z Rimavskej Soboty sa rozhodli preložiť návštevu Drienčanského krasu z 28. apríla na 12. mája. Pozvánka na nenáročnú trasu s dĺžkou 12 km a zrazom o 10:05 hod. na autobusovej stanici v Rimavskej Sobote teda stále platí. K prameňu Ipľa sa zas po trase Drahová - Kysuca - Sihla - Drábsko - Prameň Ipľa - Lom nad Rimavicou vydajú nadšenci pohybu v prírode z Turistického oddielu KOS Rimavská dolina. Pridať sa k nim môžete v sobotu 19. mája. Podrobnosti o jednotlivých akciách nájdete na web stránkach KST Hnúšťa (www.ksthnusta.sk), KST Rimavská Sobota (www.kst-rs.webnode.cz) a TO KOS Rimavská dolina (www.tokosrimdolina.webnode.sk). 

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018. Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!
Kristína Furmanová

Čítať 1586 krát Naposledy zmenené piatok, 27 apríl 2018 22:48

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!