pondelok, 30 marec 2015 15:05

V mojej pamäti rezonuje kolega Imrich Kurian

Napísal(a) Mgr. Mária Sabová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

kurian imrich 1aKrátko pred tohtoročnými oslavami Dňa učiteľov sa rýchlo rozšírila smutná správa: Vo veku 78 rokov zomrel dňa 26. marca 2015 v Rudnej Imrich Kurian, dlhoročný učiteľ i riaditeľ školy v Rožňavskom Bystrom. Na jeho pôsobenie si spomína jedna z jeho vtedy mladších kolegýň takto: "V mojej pamäti rezonuje kolega Imrich Kurian ako učiteľ slovenského jazyka, keď som určitý čas pôsobila v Základnej škole v Rožňavskom Bystrom. Prejavovalo sa to zvlášť v jeho kultivovanom vystupovaní. Snažil sa viesť žiakov, ale aj nás kolegov, ku spisovnému prejavu, vyjadrovaniu. Potrebovali sme to.
Vyplývalo to z nášho nárečia, ktoré v mnohých slovách bolo v disproporcii s úradným jazykom. Ako príklad môže poslúžiť naše prekrásne nárečie. Počet dvoch vecí sa vyjadruje číslovkou dva pre všetky rody. Jeho dobre mienené, kultúrne a občas vtipne naservírované pripomienky na rozlišovanie slov dva a dve, aj iné, sme prijímali prirodzene. V bežnej reči často stačil Imrov pohľad a jeho reakcia a hneď sme vedeli čo treba napraviť. 
Žiaci, ktorí prešli jeho rukami, sú určite povďační za ich cibrenie v spisovnom jazyku. V ďalšom štúdiu sa to všetkým zišlo. Zbieral perličky, zhrňoval zlozvyky v ústnom prejave

u žiakov v jednotlivých triedach a objasňoval nespravné a ako to urobiť správne. Nepriamo tak viedol aj nás, kolegov.
Osobitne sa mi na ňom páčilo, že sa nevnucoval, nebol vtieravý, či direktívny. Svojim zvláštnym spôsobom nás prizýval k spolupráci a k vlastnému zdokonaľovaniu sa. Vďaka i za to. Mne osobne sa to veľmi páčilo a rovnako aj kolegom. Bol ochotný a ústretový. Keď sme ho o niečo požiadali, on nám vyhovel. Tak napríklad vzniklo jazykové okienko pre všetkých na nástenke.

I také, na pohľad možno malé zážitky, mi Imra pripomínajú a stali sa pre mňa trvalými. V predstave ho mám optimistického, spoločenského, usmievavého. Nedá sa to vymazať z pamäti a ani by som to nechcela. Som rada, že aj v mojom živote zohral pozitívnu úlohu a že som ho poznala. V pamäti zostane i keď už nie je medzi nami.

S úctou Mgr. Mária Sabová

 

Poznámka MG: Posledná rozlúčka so zosnulým Imrichom Kurianom sa uskutoční 2. apríla 2015 v Dome smútku v Rudnej o 14.00 hod.

 

 

Čítať 1589 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:58

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.