štvrtok, 07 máj 2015 11:42

Privítajme v Bratislave Věstonickú venušu a ďalšie tri unikáty z múzeí Čiech, Moravy a Slovenska

Napísal(a) Silvia Turnerová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
 

ba unikaty 4 aSNM - Historické múzeum v spolupráci s tromi českými múzeami pripravilo pre návštevníkov prehliadku štyroch unikátnych zbierkových predmetov, ktoré prezentujú našu dávnu minulosť. Ide o mimoriadnu príležitosť, keď v Rytierskej sieni Bratislavského hradu budú na krátky čas vystavené 4 poklady z troch českých a jedného slovenského múzea.
Výstavu, ktorá bola pripravená pri príležitosti 200 rokov českého múzejníctva a obišla všetky tri domovské múzeá v Prahe, Brne a Opave, sme v Bratislave obohatili európskym unikátom zo zbierok SNM – Archeologického múzea. Ide o zlatý náramok z doby ba HM Unikaty Naramokrímskej zo Zohoru, ktorý patril germánskemu veľmožovi. Tento vzácny a jedinečný šperk je datovaný do prvého až počiatku druhého storočia n.l. a patrí k najdrahocennejším šperkom svojho druhu v Európe vôbec.
Moravské zemské múzeum v Brne predstavuje svoj umelecký poklad - najslávnejšiu keramickú sošku z obdobia lovcov mamutov – Věstonickú venušu, ktorá býva vystavovaná len pri veľmi vzácnych príležitostiach.

 

Národné múzeum v Prahe sa prezentuje jednou z ikon keltského ba HM Unikaty Hlavaumenia – kamennou hlavou keltského héroa zo Mšeckých Žehrovíc, ktorá je jednou z najčastejšie fotografovaných keltských pamiatok na svete.
Slezské zemské múzeum v Opave vystavuje železné meteority z Opavy – Kylešovíc. Meteoritické železá patria k svetovým ba HM Unikaty Venusaunikátom, keďže pochádzajú z obdobia paleolitu.
Na slávnostnom otvorení v priestoroch Bratislavského hradu sa zúčastnia minister kultúry ČR Daniel Herman a minister kultúry SR Marek Maďarič, ktorí prevzali nad výstavou záštitu..
Slávnostné otvorenie: 11.5.2015 o 16.00, Rytierska sieň Bratislavského hradu
ba HM Unikaty MeteoritTrvanie výstavy: 12.5.2015 – 14.6.2015
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, posledný vstup 17.00
Organizátori: SNM – Historické múzeum, Bratislava, Národní muzeum, Praha, Moravské zemské muzeum, Brno, Slezské zemské muzeum, Opava.

Silvia Turnerová

 
 

 

Čítať 2170 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:42

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!