nedeľa, 15 jún 2014 14:01

Atletická olympiáda žiakov revúckych základných škôl KALOKAGATIA sa zapíše už štrnástykrát

Napísal(a) A. T.
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ra kalokagatia1aZákladná škola Ivana Branislava Zocha v spolupráci s mestom Revúca vás srdečne pozýva na Atletickú olympiádu žiakov základných škôl mesta Revúca KALOKAGATIA. 
Táto olympiáda sa bude konať už po štrnástykrát. Viac ako stovka súťažiacich z piatich škôl si v štyroch rôznych kategóriách zmeria sily v krátkych behoch, dlhých behoch aj v hode kriketovou loptičkou. Vyvrcholením olympiády bude už tradične štafetový beh. 
Olympiáda má svoj štatút s jasnými pravidlami, kedy sa jednotlivé umiestnenia bodujú. V závere sa vyhodnotí bodový zisk jednotlivých škôl. Škola s najväčším počtom bodov získava Putovný pohár mesta Revúca. 
Príďte povzbudiť našich športovcov v piatok 20. júna 2014 o 8:30 hod. do areálu ihriska ZŠ I. B. Zocha. 

Poznámka MG: Povedzme si, čo nám hovorí o význame slova kalokagatia Malá enckylopédia olympijských hier. Tá nám vysvetľuje, že spomínané slovo pochádza z gréckeho slova kalos = krásny a agathos = dobrý, ušľachtilý. Môžeme o ňom povedať, že je to teda grécky ideál duševne a telesne kultivovanej osobnosti. Pôvodne bola najvyššou hodnotou tzv. areté, čo spočiatku znamenalo silu, odvahu, statočnosť v boji,

hrdinstvo, fyzickú zdatnosť. Postupne označovala aj duševné vlastnosti: spravodlivosť, veľkorysosť, ušľachtilosť a vzdelanosť. Koncom 6. storočia pred naším letopočtom sa areté stala základom ideálu kalokagatie – požiadavkou rovnováhy medzi telesnými a duševnými vlastnosťami človeka. 

A. T.

 

 

Čítať 2553 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:09

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.