štvrtok, 07 november 2013 14:17

S vďačným srdcom spomínali na Gustáva Fráka pri jeho nedožitých stých narodeninách

Napísal(a) Mgr.Ing. Danica Hudecová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Mohutný spev hymnickej piesne ,,Kto za pravdu horí“ sa ozýval v nedeľné ráno, nie však z chrámu, ale spred budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia. Čo bolo dôvodom? Pred začiatkom Služieb Božích sa Revúčania spoločne poklonili a položili kvety k pamätnej tabuli Gustáva Fráka pred budovou Prvého slovenského literárneho gymnázia.
Zástupcovia Gemerského seniorátu ECAV na Slovensku, zástupcovia mesta Revúca, škôl, inštitúcií a ostatných cirkví i domáci veriaci sa zišli 21. nedeľu po Sv. Trojici dňa 20. októbra 2013 v evanjelickom a. v. chráme na Slávnostných Službách Božích, aby si uctili pamiatku seniorálneho i zborového archivára, historika, prekladateľa a publicistu Gustáva Fráka pri jeho nedožitých 100. narodeninách.
Cirkevný zbor si v tento deň tiež pripomenul 228. výročie Pamiatky posvätenia chrámu. Slávnostným Slovom Božím poslúžil konsenior GES ECAV na Slovensku Mgr. Dušan Pavel Hrivnak na text Žalmu 103, verš 1-6.

Spomienky zo života Gustáva Fráka priblížila domáca sestra farárka Mgr. Ing. Danica Hudecová. Vyzdvihla, že bol

výnimočným človekom, ktorý zanechal trvalú a hlbokú stopu v našom meste, v cirkvi, v srdciach všetkých veriacich. Bol krásnym človekom. Jeho zovňajšok a usmiate oči vyjadrovali to, čo nosil v srdci – lásku, zmierenie, pokoj, vyrovnanosť, nekonfliktnosť a výnimočnú skromnosť. Jeho múdre slová a výroky boli ,,ako ostne“, ktoré prenikajú do nášho často ľahostajného svedomia ,,a ako vbité klince sú jeho zozbierané výpovede“, ktoré zostávajú v našich srdciach, aj keď sa všetko ostatné rozpadne … (Kaz.12:11).
Kyticu vďaky za službu v cirkevnom zbore prevzala za Gustáva Fráka jeho neter JUDr. Lýdia Ďurošová. O to, aby jeho život nezostal zabudnutý, sa pričinil historik a jeho ,,žiak“ pán Dušan Dubovský, ktorý bol aj jeho dlhoročným osobným priateľom a napísal o ňom monografiu "Rozpomienky na Gustáva Fráka“. Preto pánovi Dušanovi Dubovskému ako druhému patrilo poďakovanie Gemerského seniorátu ECAV na Slovensku a nášho cirkevného zboru vo forme „Ďakovného listu“, za historickú, publicistickú a tvorivú činnosť v oblasti šírenia regionálnych dejín evanjelickej cirkvi a. v. a za napísanú monografiu. Táto chvíľa bola pre nás o to vzácnejšia, že sme mohli pána Dušana Dubovského pozdraviť aj pri príležitosti jeho životného jubilea 70 rokov. Ďakovný list mu odovzdalo predsedníctvo CZ ECAV Revúca v zastúpení námestnej farárky a zborovej poddozorkyne Jarmily Kilíkovej. Zároveň bola táto vzácna monografia uvedená do života modlitbou a požehnaním br. konseniorom GES ECAV na Slovensku Dušanom Hrivnákom. Požehnanie zo Služieb Božích umocnili piesne Spevokolu ,,Nádej“ a báseň v podaní Mgr. Valérie Levickej.
Slávnostnému zhromaždeniu sa prihovorila sestra farárka z Reformovanej cirkvi Ing. Mgr. Piroska Zsámbok a vyjadrila potešenie, že sa mohla zúčastniť našej slávnosti. Pani primátorka mesta MVDr. Eva Cireňová poďakovala s. farárke za spoluprácu a prípravu slávnosti. Veriaci sa rozišli zaspievaním hymny ,,Hrad prepevný“ a program pokračoval v Zborovom dome prehliadkou seniorálneho archívu a vzájomnými rozhovormi.
Cirkevný zbor ECAV Revúca ďakuje všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k dôstojnej príprave slávnosti modlitbami, milodarmi a občerstvením.
Osobitne ďakujeme pani primátorke mesta Revúca a poslankyni BBSK MVDr. Eve Cireňovej za podporu a príkladnú spoluprácu pri organizovaní Slávnotných Služieb Božích.
Najväčšia vďaka patrí predovšetkým Pánu Bohu za vzácnych bratov – nositeľov viery v činnej láske a v konkrétnej službe v našej cirkvi.
Mgr. Ing. Danica Hudecová,
námestná farárka

Čítať 3136 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:46

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.