utorok, 15 október 2013 18:01

Slávnostné udalosti v Evanjelickom cirkevnom zbore v Rožňavskom Bystrom a vo fílii Rakovnica

Napísal(a) Marta Lajčáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Členovia Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi a. v. v Rožňavskom Bystrom i vo fílii v Rakovnici mali v uplynulých dňoch dve významné spomienkové slávnosti. Najprv si v susednej obci v Rakovnici v nedeľu 30. septembra 2013 slávnostne pripomenuli 177. výročie posvätenia evanjelického chrámu za hojnejšej účasti veriacich z domáceho zboru a niekoľkých cirkevníkov z Rožňavského Bystrého. O dva týždne na to,  v nedeľu 14. októbra 2013, mali zase slávnostné služby Božie v Rožňavskom Bystrom a tiež za hojnej účasti domácich, hostí a presbyteriek z CZ Rakovnica, aby si takisto pripomenuli 169. výročie posvätenia evanjelického chrámu v Rožňavskom Bystrom. Obidve obce spája aj pôsobenie Pavla Dobšinského, evanjelického farára a zberateľa slovenských národných rozprávok a povestí, ktorý tri roky kázal v spomínaných kostoloch. Priečelie obidvoch kostolov zdobia pamätné tabule, ktoré dokladajú túto skutočnosť. V ten istý deň popoludní, 14. októbra 2013, bola v Rožňavskom Bystrom posviacka sakrálneho kríža na miestnom cintoríne. Kríž posviacal

senior Gemerského seniorátu ThDr. Jerguš Olejár, PhD. za účasti domáceho pána kaplána Mgr. Petra Székelya. Na miestnom cintoríne sa pri tejto príležitosti zišlo veľa obyvateľov, vrátane starostky obce pani Želmíry Gonosovej. Poďakovanie všetkých členov bystranského cirkveného zboru patrí sponzorovi na zhotovenia kríža bystranskému rodákovi pánovi MUDr. Tiborovi Molnárovi, ktorý v súčasnosti býva v Bardejove, ale nezabúda na svoju obec a bol už viackrát darcom tomuto cirkevnému zboru. Tiež sa zúčastnil na tomto akte.

Milou udalosťou v kostole v Rožňavskom Bystrom bola aj gratulácia kaplána zboru Mgr. Petra Székelya a ďalších predstaviteľov zboru členke cirkevného zboru a jubilantke Božene Čapovej v miestnom evanjelickom kostole, ktorá sa v týchto dňoch dožila v plnom zdraví sedemdesiatich rokov. Služieb Božích sa pri tejto príležitosti zúčastnili jej najbližší rodinní príslušníci.   

Marta Lajčáková

 

Čítať 3934 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:47

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.