pondelok, 03 august 2020 12:09

Pred sto deväťdesiatjeden rokmi Jelšavu zasiahol ničivý požiar

Napísal(a) G. Jakubecová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Z histórie sa dozvedáme, že dňa 26. júla 1829 Jelšavu zasiahol ničivý požiar, ktorý zničil ulice Ševcovskú, Teplickú a Zvonársku. Zhorelo pri tom 450 domov, mestský a stoličný dom, kasárne a 3 kostoly. Okrem budov prišli v dôsledku požiaru o život tri dospelé osoby a jedno dieťa.
Podľa záznamov z cirkevného archívu je známe, že každoročne 26. júla o 15.00 hodine majú zvoniť zvony v kostoloch, aby sa aj takto pripomenulo to, kedy vypukol požiar a nasledujúcu nedeľu po tomto dátume by mal byť „KAJÚCIM DŇOM", kedy sa majú vykonávať služby Božie a sväté omše v kostoloch v meste.
V tomto roku už tretíkrát v nedeľu 2. júla 2020 dobrovoľní hasiči – po dohode s námestným farárom Mgr. Ivanom Bojnom a s primátorom a zároveň dozorcom MVDr. Milanom Kolesárom – zavítali do evanjelického a. v. chrámu Božieho v Jelšave, aby si aj na službách Božích pripomenuli 191. výročie vyhorenia mesta.

Na úvod služieb Božích pán farár Bojna pripomenul, prečo sme sa stretli a čo si budeme pripomínať týmito kajúcimi službami Božími a zvlášť privítal dobrovoľných hasičov. Počas celých služieb Božích vedľa oltáru stál vlajkonosič s dekorovanou zástavou.

Po kajúcich službách Božích sa dobrovoľní hasiči presunuli ku soche svätého Floriána, kde položili venček a zapálili sviečky. Primátor MVDr. Milan Kolesár poďakoval za pripomenutie si tejto smutnej udalosti aj takouto formou. Zároveň poďakoval za prácu, ktorú vykonávajú dobrovoľní hasiči v rámci mesta. Vyjadril presvedčenie, že v súčasnej dobe už snáď nie je možné, aby požiar napáchal toľko škôd.

Gabriela Jakubecová

 

Čítať 1461 krát Naposledy zmenené pondelok, 03 august 2020 23:19

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!