×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/obsah/rejdova/koncek
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/rejdova/koncek
utorok, 20 marec 2012 16:56

V Rejdovej si uctili pamiatku Jána Končeka, evanjelického kňaza a podporovateľa Matice slovenskej Doporučený

Napísal(a) Ivana Kolářová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Miestny odbor Matice slovenskej v Rejdovej si 19.03.2012 pripomenul pietnou spomienkou na miestnom cintoríne osobnosť Jána Končeka,  ktorý sa do dejín slovenského národa zapísal ako podporovateľ Matice slovenskej  a tajomník pre gemerskú župu, ako aj  horlivý zástanca slovenského národa. Narodil sa 5. marca 1833 v Dvorci a zomrel 18.3.1916 v Rejdovej. Bol blízkym spolupracovníkom Jána Bottu, Jozefa Škultétyho, Gustáva Kazimíra Zechentera-Laskomerského a publikoval v Národných novinách. Napriek maďarizácii nezradil svoju rodnú reč a naďalej kázal v slovenčine. Propagoval a šíril slovenskú tlač, publikoval články v Národných novinách.


Prebúdzal spiace národné povedomie a podporoval využívanie materinského jazyka. V obci Rejdová pôsobil nielen ako evanjelický farár 54 rokov, ale aj ako kultúrny pracovník. Založil v nej množstvo spolkov, predsedal Vzájomnej pokladnici. Bol to človek s veľkým srdcom, ktorý vedel pomôcť každému.  Pričinil sa o hospodárske a sociálne povznesenie Rejdovej. Bol veľkým prínosom nielen pre obec, ale aj pre Maticu slovenskú. Česť  jeho pamiatke.
Ivana Kolářová
MO MS Rejdová

{gallery}obsah/rejdova/koncek{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 4819 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:00

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!