
Ondrej Doboš
Cyklistické preteky Muránskou dolinou – II. ročník
Cyklistické preteky na našom území v minulých rokoch sú pre našincov veľmi vzácnym podujatím. Najmä, keď ich objavíme vo filmovej, alebo obrazovej forme. Jedným z tých, ktorí sa usilovali pre budúce generácie uchovať takéto vzácnosti v akejkoľvek forme bol o. i. aj Filmový klub Revúčan. Medzi jeho členov patril aj pán Peter Poboček, ktorého poznáme ako autora foto i video materiálov. Jeho archív sa občas ukazuje aj na našej stránke Maj Gemer, aby prítomným dokázal, že aj pred 50 a viac rokmi boli u nás ľudia, ktorí sa snažili vtedy jednoduchou prácou čo najviac dokumentovať dianie v rôznych častiach Gemera, a to z rôznych oblastí jeho života. Pritom o digitalizácii a internete nebolo nielen u nás ani chýru, ani slychu.
Futbal nášho regiónu v máji skrášlený hokejovými majstrovstvami sveta
D O S P E L Í
IV. LIGA JUH VsFZ – 27. KOLO
AFK Topoľany – FK Krásnohorské Podhradie 0:0. R: D. Štofanko – K. Maďar, J. Nosáľ. SD: J. Dub. Div.: 50.
TOPOĽANY: Miroslav Gutič - Matej Ščerbák, Peter Egri (C), Marek Pandoščák, Jaroslav Beňák, Jakub Béreš, Samuel Tobiáš, Richard Śkodi, Marko Marciník, Tomáš Duška, Šimon Ľoch.
PODHRADIE: Dávid Džačár - Štefan Dorkin (C), Martin Ďuríček, Daniel Vojčík, Norbert Vozár, Jakub Fatľa, Tomáš Béke, Július Benedik, Ján Kovács, Adrián Hanzlík, Daniel Tisza.
Až zvony ohlásia príchod čarokrásnych Vianoc, zabudnite na všetky starosti a prežite ich v šťastí a radosti.
* Hoc sú sviatky na blate, svetielka sú zažaté. Aspoň nemáme cencúle na nose, prajeme Vám šťastné a veselé Vianoce.
* Na stromčeku sviečka svieti, pokoj, šťastie nech k vám letí. A keď rozžiaria sa vaše tváre, by hojnosti ste mali stále.
* Radostné Vianoce, šťastný Nový rok, Božie požehnanie na každý krok, do duše milosti, do srdca radosti, do práce zdravíčka a na stôl chlebíčka.
* Vezmi dnes sviečku do dlaní, zašepkaj tisíc želaní, pozri sa hore do neba, svieti tam hviezda pre Teba, v svetle svet sa ligoce... želám Vám šťastné Vianoce.
Futbalisti FK Plešivec sa rozišli so svojím klubom a potichu si zašepkali: s'abandonner à Dieu
Náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik pripravil príspevok, tentoraz o zaujímavých novinkách vo futbale v okrese Rožňava. Článok obsahuje prestupy a hosťovania a výber z úradnej správy ObFZ Rožňava. Z úradnej správy sa dozvedáme o odstúpení FK Plešivec zo 6. ligy, či uzavretí ihriska v Čoltove. V takej zostave, ako vidíme futbalistov FK Plešivec na pripojenom obrázku, zrejme vidíme naposledy. Väčšina z nich sa rozpŕchla po okolitých futbalových kluboch, aby tam potvrdili záujem hrať, keď nenašli pochopenie v meste, ktoré má bohatú futbalovú históriu. Tak doplnilo tie obce, ako napr. Slavošovce, Kunova Teplica, Nižná Slaná, Jablonov n/T, Štítnik, ktoré šírili dobré meno futbalu na hornom Gemeri široko ďaleko v súťažiach a dnes im to už nepovie nič. Ešte dobre pre tých, ktorí vlastnia aspoň publikáciu o futbalovej tradícii v spomínaných obciach.
TJ Magnezit Jelšava v sezóne 1982 – 1983
Futbalový klub TJ Magnezit Jelšava bol v minulosti úspešným reprezentantom Gemera vo vyšších súťažiach. Aj preto si náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vybral tento klub a opísal jeho účinkovanie v sezóne 1982 / 1983. Článok obsahuje súpisku, tabuľku a výsledky.
Súpiska: Stankovič, Buš – Gömöri, Pazera, Pakes, Pomaj, Dacho, Gonosz, Spišák, Lukáč, Kotváč, Macko, Farkaš, Benco, Zdechovan
Tréner: Ján Petrák
Vedúci mužstva: Anton Furman
Tajomník: Miloš Gallo
Masér: Ondík
Darček pre prvých návštevníkov múzea
(MOM) - Brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote pre verejnosť sa opäť otvárajú dňa 12. mája 2020 o 9.00 hod. Vedenie múzea pripravilo milé prekvapenie. Každý individuálny návštevník, dvojica či rodina dostane pri návšteve múzea darček v podobe najnovšieho zborníka Gemer-Malohont, ročník 15.
Zborník prináša najnovšie výsledky práce odborných pracovníkov múzea, ako aj externých prispievateľov, s tematickým zameraním na kultúrne a prírodné dedičstvo regiónu Gemer-Malohont. Najnovší 15. ročník zborníka obsahuje 17 odborných príspevkov z archeológie, histórie a etnológie.
Nadácia Orange presúva svoju podporu na pomoc súvisiacu so šírením vírusu COVID-19
Snáď každý človek v tieto dni vníma potrebu spojiť sa a pomáhať si. Zabehnuté sa mení na aktuálne a akákoľvek forma pomoci je tým najcennejším, čo si môžeme priať. Nadácia Orange citlivo vníma mimoriadnu situáciu súvisiacu so šírením vírusu COVID-19 a reaguje zriadením špeciálneho Fondu pomoci. Svoju podporu tak smeruje najmä k zmierneniu celospoločenských dôsledkov, ktoré so sebou aktuálna situácia prináša.
Nadácia Orange sa rozhodla pozastaviť plánované grantové programy a svoju pomoc zacieliť výhradne na aktuálnu situáciu spôsobenú šírením vírusu COVID-19.
Stolnotenisový turnaj v Revúckej Lehote má najviac víťazov z Košíc
Obecný úrad v Revúckej Lehote 6. a 7. marca 2020 zorganizoval jubilejný 25. ročník stolnotenisového turnaja. Odohralo sa 156 zápasov na 3 víťazné sety pod dozorom hlavného rozhodcu a najstaršieho hráča turnaja Mgr. Ondreja Belicu.
Kategórie a výsledky:
Žiaci: 1. Ondrej Králik z Košíc, 2. Adrian Chrenko z Vrútok, 3. Peter Benkóczky z Revúcej
Ženy: 1. Ing. Iveta Pavláková, 2. Lucia Benediktyová, 3. Viera Korimová
OZNAM O ZATVORENÍ PREVÁDZOK BANÍCKEHO MÚZEA
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v zmysle pokynu predsedu Košického samosprávneho kraja č. 7/2020 zo dňa 9.3. 2020 za účelom ochrany verejného zdravia oznamuje, že s účinnosťou od 10.3.2020 až do odvolania RUŠÍ PLÁNOVANÉ VEREJNÉ PODUJATIA a ZATVÁRA PRE VEREJNOSŤ VŠETKY SVOJE PREVÁDZKY: Historická expozícia Baníckeho múzea v Rožňave, Zážitkové centrum SENTINEL, Expozícia prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí, Galéria Baníckeho múzea v Rožňave.
Hlasujme za projekt Revitalizácia baníckeho jazierka v Železníku
Po minuloročnom úspechu v ankete Gesto pre mesto od Raiffeisen banky kedy občianske združenie Skryté Poklady Slovenska opravilo banícku kaplnku v Železníku, sa aj tento rok v rovnakej ankete uchádza o čo najviac hlasov s projektom Revitalizácia baníckeho jazierka v Železníku.
Banícke jazierko v Železníku je krásnou oázou pokoja a ticha. Ponúka jedinečnú možnosť na relax či športové vyžitie. Priestor je potrebné upraviť a vyčistiť. Spolu s obcou Sirk a ďalšími dobrovoľníkmi by tu občianske združenie chcelo umiestniť lavičky, mostík na hrádzi či infotabuľu o faune a flóre v okolí. Okolo celého jazierka chcú tiež vybudovať chodníček pre pohodlnú prechádzku či šport.
Najviac hlasov v parlamentných voľbách 2020 na Gemeri získalo OĽANO 21,41 %.
Výsledky parlamentných volieb, ktoré sa na Slovensku uskutočnili v sobotu 29. februára 2020 sú už nám všetkým dobre známe. Pripomeniem iba výsledky jednotlivých strán, ktoré sa dostali do slovenského parlamentu z celkového počtu 25 zúčastnených strán. Nie je na škodu zdôrazniť, že volieb sa zúčastnilo 2 916 840 voličov, čo predstavuje až 65,80 % účasť z celkového počtu oprávnených voličov. Dodajme, že v týchto voľbách hlasovali aj zahraniční Slováci, ktorí poštou voľby podporili 48 925 obálkami, čo predstavuje 1,67 % z oprávnených voličov.
Futbalový klub Sirk v sezóne 1992/1993
Futbalový klub Sirk zo stredného Gemera v minulosti pôsobil aj v súťažiach Východoslovenského futbalového zväzu. Preto si náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vybral tento klub pre svoj článok. V príspevku je detailne opísaná sezóna 1992/1993 kedy účinkoval v 2. triede Okresného futbalového zväzu Rožňava. Článok obsahuje okrem výsledkov aj fotografiu, strelcov gólov, súpisku, trénera a konečnú tabuľku 2. triedy.
Káder: Buček - Súkeník, Fakla, Pavlišin, Krnáč, Farkaš, Gajdoš, Chlebuš, Morháč, Kubek, Palaš, Huťan, Hanes, Šibal, Kovalčík, Faško, Hirko, Maraduda, Kuchta, Dovalovský, Gürtler, Remper, Szantó, Sentandráši, Boskovič. Tréner: Šimon
V Rožňave udeľovali najvyššie mestské ocenenia
V priestoroch kongresovej sály historickej budovy Radnice na Námestí baníkov v Rožňave sa 4. februára 2020 konalo slávnostné mestské zastupiteľstvo, ktoré zvolal primátor mesta Rožňava Michal Domik.
Programom slávnostného zastupiteľstva bolo udelenie ocenenia najúspešnejších športovcov a kolektívy za rok 2019 a veterán a slávnostné odovzdávanie najvyšších mestských ocenení.
Ocenenia boli nasledovné:
Poďakovanie za pozornosť v uplynulom roku vám patrí aj od stránky Maj Gemer
Milí návštevníci stránky Maj Gemer,
Tak ako všetci, aj ja som sa po roku rozlúčil so starým rokom, plným rôznorodých prekvapení. Chcem vás všetkých pozdraviť na úplnom začiatku nového roka 2020, aj keď prešlo iba pár dní od môjho pobytu v nemocnici, kde som bol operovaný. Dokonca som využil príležitosť naživo vidieť moju operáciu na obrazovke. Bol to úžasný pohľad mať možnosť sledovať zručnosť skutočných profesionálov a spontánne som sa poďakoval všetkým prítomným na sále. Po týždni som sa vrátil do domáceho liečenia a každým dňom sa cítim lepšie. Moja vďaka patrí lekárom a sestričkám, s ďalším personálom na oddelení.
Na medzinárodnej súťaži FIRST LEGO league žiaci prezentovali predstavy o úprave priestoru školy
Družstvo žiakov ZŠ J. A. Komenského v Revúcej sa dňa 12.12.2019 zúčastnilo regionálneho kola medzinárodnej súťaže FIRST LEGO league v Poprade s témou City Shaper. Náš tím LeJAK tvorili: Leonard Erik Gombár, Milan Bukóci, Kristián Nemec, Sebastián Budziňák a Patrik Stoklas. Súťažilo sa v štyroch kolách: robot dizajn, tímová práca, prezentácia výskumného projektu a robot game. V časti Robot Design sme počas 10 minút predstavili nášho súťažného robota, postaveného výlučne z lego kociek. V tímovej práci sme porozprávali o našej príprave na súťaž a súdržnosť tímu sme ukázali v úlohe postaviť najvyššiu vežu z kariet. V prezentácií výskumného projektu Terasa sme prezentovali naše predstavy o úprave nevyužitého priestoru našej školy. Náš projekt najviac oslovil porotu a získali sme v tejto časti 1. miesto.
Medzisektorový projekt PlaNET SOEN z dielne Agentúry pre rozvoj Gemera získal ocenenie
Už to budú takmer 4 roky, čo v našom regióne implementujeme odvážny projekt PlaNET SOEN, ktorý pod záštitou prezidenta SR začal sériou "TED" konferencií plných zaujímavých speakrov v roku 2016 v Revúcej a v Rimavskej Sobote pre samosprávy, školy, podnikateľov a hlavne mladých ľudí. Pokračoval vzdelávaním mladých ľudí v oblasti prípravy projektov a mentoringom a stážami v spolupráci s úžasnými podnikateľmi z regiónu Gemer-Malohont a Banskej Bystrice. Dnes tento projekt nadobudol väčších rozmerov a implementuje sa v 4 krajinách EU. Posúvame naše know-how za hranice nielen nášho kraja, ale aj štátu.
Rožňavskí gymnazisti zvíťazili v krajskom kole celoslovenskej súťaže v učení cudzích jazykov
Študenti sekundy z Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave zvíťazili v krajskom kole celoslovenskej súťaže v učení cudzích jazykov. Dozvedeli sme to od pani Ing. Jany Čikelovej z WocaBee Marketingy. Do konca tohto roka sa budú rožňavskí gymnazisti usilovať o titul najusilovnejších študentov cudzích jazykov na Slovensku. Pripojená tlačová správa zo dňa 17. decembra 2019 podrobnejšie informuje, že súťaž Jesenný WocaBee šampionát prebieha na slovenských základných a stredných školách od začiatku októbra, súťaží sa vo všetkých cudzích jazykoch a výhradne online. Kritériom hodnotenia je usilovnosť žiakov v učení sa novej slovnej zásoby.
Netradičnú jazykovú súťaž organizuje na školách poskytovateľ aplikácie WocaBee na učenie cudzích slovíčok. Už druhý školský rok WocaBee pomáha učiteľom s výučbou jazykov na školách, zjednodušuje im prácu a žiakov motivuje k učeniu.
Jánošík na Vepri už po ôsmykrát
Predsedníčka o. z. RODON Klenovec pani Stanislava Zvarová nám poslala informáciu s pozvánkou na VIII. ročník podujatia Jánošík na Vepri, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. mája 2019. Zraz účastníkov je o 9:30 na Varte. Súčasťou podujatia je výstava fotografií z Veporských vrchov a predchádzajúcich ročníkov od Ing. Pavla Trnavského a spomienka na 75. výročie SNP spojená s výstavou a prednáškou s lektorom Mgr. Viktorom Brádňanským. V programe sa predstavia heligonkári a členovia FS Vepor z Klenovca. Organizátormi podujatia sú: Lesy SR, š. p., odštepný závod Rimavská Sobota, Lesná správa Klenovec, Občianske združenie RODON Klenovec, Obec Klenovec, Milan Medveď z Rimavských Zalužian.
Sme najlepší v Banskobystrickom kraji
Dňa 12. 4. 2019 sa žiaci našej ZŠ s MŠ v Jelšave zúčastnili finálového kola súťaže Jazykový kvet v Banskej Bystrici s divadelnou hrou v anglickom jazyku „The Teenage Christmas Carol“ s našimi šikovnými hercami – Michaelou Sabonovou, Danielom Jozefom Poperníkom, Svetlanou Javorčíkovou, Simonom Sedlákom, Veronikou Gérecovou, Simonou Pollákovou, Martinom Kolesárom, Letíciou Ďurákovou, Nikolasom Balážom, Danielom Buchaľom, Sofiou Chlebušovou, Patrikom Kolesárom, Adriánom Pollákom, Sabínou Kolesárovou a Jakubom Hrivnákom. V tomto ročníku sme nenašli premožiteľa a získali sme prvé miesto v Banskobystrickom kraji. V máji náš súbor postupuje na celoslovenské finále.
Zocháči úspešní v medzinárodnej súťaži finančnej gramotnosti
Európsky kvíz o peniazoch (European Money Quiz) je súťaž finančnej gramotnosti 13 až 15-ročných žiakov a študentov a v tomto roku sa realizovala po druhýkrát v 30 európskych krajinách. Kvíz je súčasťou Európskeho týždňa financií (25.-31. marec 2019), každoročnej iniciatívy, ktorú organizujú národné bankové asociácie koordinované Európskou bankovou federáciou na podporu finančného vzdelávania v celej Európe. Na Slovensku kvíz organizovala Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.
Súťaž prebiehala online, v rovnakom čase v celej Európe na platforme Kahoot a okrem správnosti odpovedí bola zohľadňovaná aj rýchlosť, s akou hráči odpovedali na položené úlohy. Tím žiakov VIII. A triedy ZŠ I. B. Zocha v Revúcej v zložení
Ľudovít Mikuláš – 45. výročie úmrtia
1. august – Ľudovít Mikuláš (24.7.1896 Jelšava – 1.8.1977 Revúca) – včelár, obuvník.
Po skončení ľudovej školy v Jelšave sa u svojho otca vyučil obuvníckemu remeslu a po jeho smrti prezval rodinnú obuvnícku živnosť. Bol pokladníkom a predsedom Slovenského dobrovoľného hasičského zboru v Jelšave a podpredsedom okresného Slovenského ovocinárskeho spolku v Revúcej, kde sa zaslúžil najmä o vysadenie ovocných stromov popri poľných cestách. Pôsobil tiež ako zástupca starostu a starostu Jelšavy (1931 – 1945). Včeláriť začal v košoch a neskôr vyvinul nadstavcový úľ na rámikovú mieru. Svoje znalosti o včelstve prezentoval odbornými prednáškami a článkami, ktorými prispieval do časopisu Včelár a novín Szabad Földmüves. V roku 1927 založil Včelársky spolok v Jelšave a do roku 1945 bol jeho predsedom. Po roku 1945 založil včelnicu na Hrádku pri Jelšave. Pôsobil aj ako predseda Gemerskej včelárskej župy v Rimavskej Sobote. MM-
Eugen Morvay – 120. výročie narodenia
1. august – Eugen Morvay (1.8.1902 Tisovec – 7.5.1945 Praha) – grafik, maliar, bábkar, pedagóg.
Študoval na Umeleckej akadémii v Jeruzaleme a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Bol učiteľom kreslenia na stredných školách na Slovensku, od r. 1940 riaditeľ gymnázia v Mukačeve. Maľoval realistické krajiny, portréty, figurálne kompozície. V grafike sa venoval linorytu a vydal knižne cyklus 20 pôvodných tlačí. Zaoberal sa bábkarstvom, bol autorom hier i bábok. Známe sú jeho grafiky Tisovský dvor, Bez práce, Ulica v Tisovci, Harmonikár, Huculský chlapec, Po modlitbe, Sedliak zo Šumiaca, Drevenice v Telgárte, Rusínska žena a i.-MM-
Jozef Cénik – 100. výročie narodenia
8. august – Jozef Cénik (8.8.1922 Tisovec – 5.1.2002 Bratislava) – stavebný inžinier, architekt.
Maturoval v Tisovci. Po ukončení štúdia na SVŠT v Bratislave sa špecializoval na pozemné stavby a pracoval v ateliéri prof. Emila Belluša a spolupracoval na projektovaní diel v Bratislave: Pavilón teoretických ústavov SVŠT, Hotel Devín, Nová radnica, Slovenské magnezitové závody Banská Bystrica a i. V r. 1951 – 1983 pracoval v Hydroprojekte Bratislava. Tu vytvoril stredisko architektúry, ktorého sa stal vedúcim a vychoval viacerých výkonných projektantov – architektov. Vytváral architektonickú koncepciu vodných diel na Váhu a pracoval na architektúre čerpacích staníc a objektov vodohospodárskych staníc. Spracoval urbanistické štúdie a koordinoval práce na bioprojekte vodného diela Gabčíkovo. MM-
Vladimír Mináč – 100. výročie narodenia
10. august – Vladimír Mináč (10.8.1922 Klenovec – 25.10.1996 Bratislava) – prozaik, redaktor, literárny kritik, publicista, esejista, kultúrny a politický činiteľ.
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a v Tisovci, kde v roku 1940 maturoval. Na FF UK v Bratislave vyštudoval slovenčinu a nemčinu. Aktívne sa zúčastnil na protifašistickom odboji v SNP. Na sklonku roka 1944 bol zatknutý a odvlečený do koncentračného tábora v Mauthausene a neskôr do Dachau. Po návrate bol tajomníkom slovenskej sekcie Zväzu čs. spisovateľov, redaktorom týždenníka Kultúrny život, vedúcim scenáristického oddelenia Čs. štátneho filmu, od roku 1955 šéfredaktorom Slovenských pohľadov. V rokoch 1956 – 1974 sa profesionálne venoval literárnej tvorbe. V roku 1974 sa stal predsedom Matice slovenskej a v tejto funkcii zotrval až do roku 1990. Známe sú jeho romány Dlhý čas čakania, Živí a mŕtvi, Zvony zvonia na deň, Nikdy nie si sama, kniha esejí Dúchanie do pahrieb a mnohé iné. Na rodnom dome v Klenovci má od r. 1997 pamätnú tabuľu, jeho menom je pomenovaná Základná škola v Klenovci. Ministerstvo kultúry SR zriadilo Nadáciu Vladimíra Mináča na každoročné udeľovanie Ceny Vladimíra Mináča za výnimočný prínos v oblasti kultúry. -MM-
Cyril Kraus – 10. výročie úmrtia
11. august – Cyril Kraus (3.7.1928 Tisovec – 11.8.2012 Bratislava) – literárny historik a kritik.
Po štúdiu na FF UK v Bratislave pracoval od roku 1951 ako vedecký pracovník v Ústave slovenskej literatúry SAV. Vedeckú prácu začínal ako literárny kritik slovenskej povojnovej poézie. Neskôr sa venoval najmä literárnej histórii, textológii a muzeológii a zameral sa na obdobie slovenského literárneho romantizmu a klasicizmu. Je autorom mnohých literárnych štúdií, úvah a kritík, vydaných knižne i časopisecky. Výsledky svojich výskumov popularizoval aj v spolupráci s rozhlasom a televíziou. Koncepčným a vývinovým otázkam národnej literatúry sú venované mnohé jeho monografie. Významným vkladom do literárnohistorického bádania bola jeho editorská činnosť. Okrem sprístupnenia pramenného materiálu k dejinám slovenskej kritiky pripravil vydanie literárnych a literárnokritických diel mnohých slovenských spisovateľov, antológiu z poézie klasicizmu, objavný dvojzväzkový výber z romantickej poézie a prózy. Pripravil podklady pre Slovník tisovského nárečia, ktorý doplnil a vydal v roku 2012 Ján Caban. -MM-
Ladislav Farkaš – 95. výročie narodenia
11. august – Ladislav Farkaš (11.8.1927 Ratkovské Bystré) – herec, režisér.
Detstvo prežil v Ratkovej, kde navštevoval aj meštiansku školu. V roku 1944 absolvoval Obchodnú akadémiu v Kežmarku, pôsobil ako úradník v Šafárikove (Tornaľa) a v Muráni. Od roku 1951 člen činohry Divadla Jonáša Záborského v Prešove, od roku 1974 režisér i herec Divadla pre deti a mládež v Trnave, od roku 1979 riaditeľ Domu umenia v Piešťanoch. Ako herec sa uplatnil v žánrovo a typovo rozmanitých postavách. Účinkoval aj vo viacerých slovenských filmoch. V 60. rokoch začal režírovať najmä veseloherný repertoár (najúspešnejšia bola hra G. Feydeau: Chrobák v v hlave, 1969), inscenácie pre deti a rozhlasové hry, dramatizoval literárne predlohy, režíroval vlastné dramatizácie rozprávok. V jeho šľapajach kráča aj jeho syn Boris Farkaš. -MM-
Eva Krajčiová – 40. výročie úmrtia
14. august – Eva Krajčiová (27.9.1931 Rožňava – 14.8.1982 Rožňava) – knihovníčka, archivárka.
Študovala v Rožňave na meštianskej a pedagogickej škole. Krátko učila a od päťdesiatych rokov pôsobila v Okresnej knižnici v Rožňave, kde založila odbor regionálnej literatúry a spracovala bibliografiu osobností spätých s Rožňavou, ktorá vyšla i knižne. Od sedemdesiatych rokov pracovala v Štátnom okresnom archíve v Brzotíne. Tu spracovala stredoveké a časť novovekých archiválií o Rožňave, včítane katalógov. Zvýšenú pozornosť venovala remeselníctvu a dejinám lekárstva a lekárnictva, popísala aj históriu vzniku rožňavského dobrovoľného hasičského zboru. -MM-
Eva Rysová – 90. výročie narodenia
16. august – Eva Rysová (16.8.1932 Hajnáčka, okres Rimavská Sobota) – herečka.
Po ukončení Vysokej školy múzických umení v Bratislave v triede Júliusa Pántika účinkovala v Armádnom divadle v Martine, pôsobila v Krajskom divadle v Trnave a v Krajskom divadle v Nitre. V roku 1966 sa stala členkou divadla Nová scéna v Bratislave. Za roky strávené v divadle stvárnila množstvo žánrovo i charakterovo rozmanitých postáv. Predstavila sa aj v mnohých televíznych inscenáciách, pôsobila v Slovenskom rozhlase, venovala sa dabingu. Do roku 2012 vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. V r. 2003 získala Krištáľovú ružu a v r. 2005 bola ocenená Cenou Karla Čapka. -MM-
Mária Daxnerová – 200. výročie narodenia
18. august – Mária Daxnerová (18.8.1822 Tisovec – 31.5.1901 Tisovec) – osvetová pracovníčka, publicistka.
Venovala sa osvetovej práci, zdôrazňovala potrebu vzdelávania slovenských žien, propagovala slovenskú tlač a spisbu, podporovala slovenské vzdelávacie ústavy. Patrónka gymnázia v Revúcej. V časopisoch Dennica, Slovenský domový kalendár, Slovenské listy, Obzor, Priateľ dietok publikovala mravoučné poviedky a osvetové články. V literárnej tvorbe ju ovplyvnila najmä Božena Němcová, s ktorou udržiavala písomné i osobné styky. -MM-
Marian Lapšanský – 75. výročie narodenia
21. august – Marian Lapšanský (21.8.1947 Tisovec) – hudobník, klavirista, pedagóg.
Študoval na Základnej umeleckej škole v Tisovci a v Rimavskej Sobote. Už ako žiak hrával v amatérskom sláčikovom orchestri pri Švermových železiarňach v Tisovci. Študoval na bratislavskom konzervatóriu, na AMU v Prahe a na Čajkovského konzervatóriu v Moskve. V rokoch 1975 – 1978 bol sólistom Štátnej filharmónie v Košiciach, neskôr pôsobil ako klavirny virtuóz Slovenskej filharmónie v Bratislave. Od r. 1983 spolupracoval v štvorručnej hre, resp. v hre na dvoch klavíroch s Petrom Toperczerom v klavírnom duu. Zastáva mnoho významných odborných funkcií, zaoberá sa prípravou, koncepciou a realizáciou viacerých podujatí. Vydal viac ako 30 hudobných nahrávok. Od roku 1987 je pedagógom na VŠMU v Bratislave a na hudobných akadémiách v Prahe, Banskej Bystrici a v Brne. V rokoch 2005 – 2021 pôsobil ako generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie. Patrí k špičke klavírneho slovenského interpretačného umenia, ako klavirista vystupuje po celom svete a získal mnoho medzinárodných prestížnych ocenení. -MM-
Ľudovít Augustín Gál – 200. výročie narodenia
30. august – Ľudovít Augustín Gál (30.8.1822 Ratková – 5.2.1894 Muránska Dlhá Lúka) –
učiteľ, farár, zberateľ a upravovateľ slovenských ľudových rozprávok, publicista.
Študoval v Rožňave, Bratislave, Levoči, Halle. V roku 1844 na protest proti zosadeniu Ľ. Štúra z katedry odišiel s ostatnými študentmi do Levoče. Potom bol vychovávateľ v Rimavských Janovciach, kaplán v Ratkovej, od r. 1849 učiteľ v Tisovci a od r. 1856 farár v Muránskej Dlhej Lúke. Účastník bojov o rečovú rovnoprávnosť, spoluzakladateľ revúckeho gymnázia, patril k zakladajúcim členom Matice slovenskej. Prispieval článkami najmä do Pešťbudínskych vedomostí, kde publikoval aj ním zozbierané povesti a rozprávky. -MM-
Anton Macák – 50. výročie úmrtia
31. august – Anton Macák (25.10.1907 Vištuk – 31.8.1972 Revúca) – kňaz, zberateľ folklóru, básnik, botanik, prekladateľ, umeleckým menom Bystrík Muránsky.
Teológiu študoval v Ríme. Pôsobil ako duchovný v Trnave, Šaštíne, v Plešivci, v rokoch 1952-72 ako administrátor farnosti v Muráni. Zaoberal sa cirkevným spevom a hudbou a spracoval chrámový spevník a slovenskú pohrebnú liturgiu. Venoval sa aj regionálnej histórii, skúmal archívne pramene k dejinám Muránskeho hradu a obce Muráň. Je autorom lyrických a sociálne ladených veršov, inšpirovaných životom lesných robotníkov, históriou a prírodou muránskeho regiónu. Zbieral ľudové piesne, príslovia a porekadlá z Muráňa a okolia a zostavil z nich zbierky Kytka piesní spod Muráňa (1958) a Žmeň povestí spod Muráňa (1968), ktoré zhudobnil hudobný skladateľ Ján Čambal. V roku 1963 prebásnil do latinčiny ľudové piesne pod názvom Resonantia Tatrae, ktoré v roku 2007 vydala Matica
slovenská pod názvom Slovak Songs in Latin Slovak English. Je to unikátne dielo – 170 slovenských ľudových piesní preložených a prebásnených do latinčiny, aj s úplným notovým zápisom, s registrom originálnych slovenských textov i s výberovým súborom anglických prekladov. V roku 1997 mu občania obce Muráň odhalili pamätnú tabuľu na miestnom kostole. -MM-