štvrtok, 11 máj 2023 17:56

Modlitba z rožňavskej Kalvárie Doporučený

Napísal(a) S. Holečková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Mesto Rožňava je obklopené nádhernou prírodou, krásnymi vrchmi. Zo severu ho obklopujú tri vrchy – trojvršie  známe ako Szölömál, kde sa na svahu najnižšieho vŕšku rozprestiera Kalvária. 
Pôvodná Kalvária bola postavená v roku 1741 zo štedrosti Jakoba Steera a jeho manželky Kataríny. Jej súčasná podoba, ako ju poznáme dnes, pochádza zo 40. rokov 20. storočia.
Modlitba na plechovej tabuli pochádza z Kalvárie nad mestom Rožňava z roku 1943, kedy bola odovzdaná nová krížová cesta za biskupa Michala Bubniča (Bubnics Mihály, 1877 – 1945). Text modlitby  v slovenskom a maďarskom jazyku na pozinkovanom, nabielo zafarbenom plechu, písaný čiernou farbou, znie: „Klaniame sa Ti Ježišu Kriste, a zvelebujeme Ťa, že si nás svojím svätým Krížom vykúpil.“  „Imádunk Téged Krisztus és áldunk Téged, mert a Te szentkereszted által megváltottad a világot.“ Pri veľkonočných sviatkoch a procesiách sa používa dodnes.
 
Tabuľa bola vyrobená pravdepodobne v Rožňave neznámym výrobcom. V súčasnosti je evidovaná v historickom fonde Baníckeho múzea v Rožňave a patrí k vzácnym zbierkam, ktoré svojou interpretačnou a liturgickou funkciou dokumentujú cirkevné dejiny nášho mesta. 
Rozmery: 44 x 48 x 2 cm.
 
Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave
Zdroj:
Banícke múzeum v Rožňave, zbierkový fond História I
 
Čítať 434 krát Naposledy zmenené pondelok, 15 máj 2023 18:33

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!