utorok, 12 august 2014 13:16

Aj môj otec bol partizánom

Napísal(a) a.s.+mg
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

kvetko imrich1a

snp-head uprava"Bola vojna." Tak sa začína odvíjať krátky príbeh na udalosti spred 70 rokmi na území, ktoré v tých rokoch patrilo t. zv. Slovenskému štátu. Doplnil by som túto vetu aj tým, že na jej konci vypuklo Slovenské národné povstanie, ktoré svojimi hrdinskými činmi jeho účastníkov prispelo k porážke fašizmu v Európe. Spomienky pani Vierky Piljanovej, dlhoročnej členky Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Jelšave vyniknú najmä pri jeho jubilejnom výročí. Ich autorka síce už nežije, zomrela 15.1.2013, ale tým, že ich zapísali pracovníčky Knižnice v Jelšave, majú trvalé miesto medzi ostatnými podobnými z tohto obdobia. Aj keď sú krátke a doplnené fotografiou členskej legitimácie ZSP Imricha Kvetka - Šošóka, teda toho, o kom je teraz reč, môžu pokračovať. "Najstarší syn mojej starej mamy, môj strýko, narukoval na základnú vojenskú službu. Poslali ho na východný front. Dlhú dobu o ňom nemala žiadne správy, čo s ním je, alebo či vôbec žije.
V tomto zlom a ťažkom období chytili Nemci mladú partizánku. Pri Kameňanoch ju priviazali o stĺp, vyzliekli ju donaha a napichali jej pod nechty a do pŕs špendlíky až omdlievala od bolesti. Všetkých

sosoka-partizan1snp-head upravaobyvateľov z okolia obce nahnali na to miesto, aby sa pozerali na strašné "divadlo". Partizánku mučili, aby vyzradila, kde sa ukrývajú a kto im pomáha. Aj napriek utrpeniu, ktoré jej mučením spôsobovali, nezradila svojich a radšej zvolila smrť.
Po tejto stresujúcej a beznádejnej situácii myslela stará mama na svojho mladšieho syna, môjho otca, ktorý, ako sa obávala, mienil sa pridať k partizánom. Keď prišla domov, z poslednej múky napiekla zopár buchiet a zaviazala ich do batôžka. Už vedela, ako sa jej mladší syn rozhodne. Môj otec prišiel večer domov a poprosil svoju mamu, moju starkú, o odpustenie, že aj on musí odísť k partizánom. A tak odišiel aj mladší syn.
Keď som bola malá, otec mi rozprával, ako bol trikrát ranený a dvakrát ho zajali Nemci. Raz bol zavretý s ostatnými zajatcami v škole v Muráni. Na slobodu im pomohol školník - ako to s ním potom dopadlo, neviem."
(zdroj: jelšavské noviny č.8/2014)

Čítať 3820 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:03

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!