štvrtok, 16 apríl 2020 13:26

GOSKA ZA ZATVORENÝMI DVERAMI (že sa nevídame, neznamená, že tu pre vás nie sme) Doporučený

Napísal(a) Anežka Kleinová
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pomáha spríjemniť dlhé chvíle všetkým, najmä škôlkarom, školákom, ich rodičom a starým rodičom, ktorí rešpektujúc opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa zabránenia šíreniu nového koronavírusu ostávajú v pohodlí svojich domovov. „Uvedomujem si náročnosť súčasného obdobia, najmä psychickú záťaž, tak na dospelých ako aj na deti. Taktiež si uvedomujem, že čoraz viac nám chýbajú sociálne kontakty a zmysluplné tvorivé činnosti, ktoré prinášajú radosť a uspokojenie. Naša inštitúcia promptne na túto novú situáciu zareagovala. „GOS-ka online“ je leitmotívom našej aktuálnej kultúrnej ponuky, ktorú prostredníctvom nášho webového portálu a sociálnych sietí ponúkame širokej verejnosti. Ako úplnú samozrejmosť vnímam šitie ochranných rúšok na tvár, keďže textilná dielňa Domu tradičnej kultúry Gemera je na to priam stvorená. Tak po stránke technického a materiálneho vybavenia, ako aj personálneho obsadenia,“ uvádza riaditeľka GOS Helena Novotná.

GOS v týchto dňoch už zverejňuje na svojich Youtube a Facebook kanáloch krátke retro filmy a dokumenty zo 60. a 70. rokov,  ktoré vznikali vďaka nadšencom, amatérskym filmárom z klubu Gemerfilm pri GOS Rožňava. Kto má chuť naučiť sa základy gemerských čardášov, výukové video je tiež k dispozícii na Youtube kanáli GOS. Z oblasti tradičnej gemerskej gastronómie sú pripravené video recepty v réžii GOS, ktoré sa postupne zverejňujú. Zároveň kreatívny tím GOS už pracuje na produkcii zábavného video-kurzu pre deti, ktorý je zameraný na prípravu jednoduchých tradičných gemerských jedál. Taktiež je v príprave niekoľko sérií retro fotografií s folklórnou tematikou, ale aj nová edukačná kolekcia farebných fotografií gemerských krojov a súčasti  odievania s podrobným popisom.

„Mimoriadne veľký záujem verejnosti sme zaznamenali na našu novú ponuku Hlinovanie s GOSkou. Princíp je veľmi jednoduchý, každú stredu v určenom čase je možné u nás za symbolické jedno euro zakúpiť kilo hrnčiarskej hliny na domáce spracovanie. Následne hotový výrobok vypálime v našej elektrickej peci zdarma. Samozrejme, natočili sme k tomu aj jednoduché inštruktážne video s vysvetlením základných techník a postupov,“ vymenováva aktivity GOS jeho riaditeľka Helena Novotná.

GOS na svojom webe sprístupnil virtuálnu prehliadku Domu tradičnej kultúry Gemera a v súčasnosti pripravuje jeho rozšírenie. Virtuálne prehliadky a interaktívne aktivity, ktoré je možné robiť z pohodlia domova pripravili aj ostatné kultúrne zariadenia, ktoré spadajú pod Košický samosprávny kraj.

Virtuálna prehliadka DTKG

Anežka Kleinová

 

Čítať 1198 krát Naposledy zmenené štvrtok, 16 apríl 2020 14:10

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!