utorok, 14 december 2010 15:08

Tohtoročný Večer strašidiel sa nám vydaril. Zabavili sme sa aj zasúťažili Doporučený

Napísal(a) Bc. Emília Simanová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Podľa niektorých historikov je pôvod Halloweenu v predkresťanských keltských zvykoch. Podľa nich sa totiž 1. novembra končila vláda boha slnka a začala vláda boha smrti. Pritom putovali duše tých, ktorí minulý rok zomreli do ríše smrti. Masky stríg a oheň mali ľuďom pomôcť zahnať zlých duchov a démonov a viesť dobré duše do ríše smrti. Írski mnísi sa týchto predstáv chytili a v 8. storočí ich preniesli na kresťanský sviatok v dnešnej dobe známy ako Deň všetkých svätých.
To, ako sa Halloween stratil z európskej tradície a preniesol sa do Ameriky,  nie je celkom známe. No znova sa čoraz viac  objavuje aj na Slovensku a aj v celej Európe. Pripomenuli sme si ho aj na našej

základnej škole v Jelšave 28. októbra 2010.
V neskorom popoludní sa dopravné ihrisko zmenilo na dvor hier a kúziel, kde sa zhromaždili rôzne strašidlá, ježibaby, múmie, duchovia a iné strašidelné masky. Staršie ježibaby (pani učiteľky), sprevádzali strašidielka  rôznymi prekážkami a  namáhavými úlohami, aby zistili ich silu a obratnosť.
Prvá disciplína s názvom metloninbus, bola veľmi náročná a nebezpečná, ale pre strašidlá, ktoré ovládajú let na metle, bola ľahko zvládnuteľná. Úlohou strašidielok bol štafetový let na metle okolo veľkých pálivých ohňov. Druhá nebezpečná disciplína sa uskutočnila v temnej, chladnej jaskyni, plnej netopierov. 
Úlohou strašidielok bolo chytiť čo najviac  upírskych netopierov na večeru starším ježibabám. Pri tretej disciplíne číhal na strašidielka čarodej Lord Voldemort, najväčší z čarodejov. Úlohou strašidielok bolo trafiť Lorda Voldemorta čarovnou guľou a zakliať ho. Po úspešne zvládnutých úlohách si strašidielka zatancovali  stoličkový tanec a keď dvor kúziel zahalila tajomná tma, strašidielka hľadali v útrobách zeme poklad, ktorý si spravodlivo rozdelili. Strašidielka v ich skúške odvahy boli podporiť aj rodičia.

Tohtoročný zraz strašidiel sa nám vydaril, zabavili sme sa aj zasúťažili a sľúbili sme si, že sa takto stretneme aj o rok. 
Deťom sa starý keltský zvyk páči, no a my dospelí urobíme všetko preto, aby boli  naše deti šťastné a veselé.

                                                                    Bc. Emília Simanová, 
vychovávateľka
Fotografie: Ing. Bibiana Jankóšiková{jcomments on}

Čítať 2658 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:52

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!