×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/obsah/poloma/kronika
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/poloma/kronika
utorok, 24 január 2012 17:18

Pani Milka Miškovičová sa svojej práci kronikárky obce venovala srdcom i rozumom Doporučený

Napísal(a) D. Červenáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Kronika – z gréckeho slova chronika, udalosti v časovom poradí – podrobnejšie opísané udalosti dejov, zväčša bezprostredne po nich. ... Najstaršia kronika, ktorá sa svojím obsahom dotýkala minulosti Slovenska, bola Fredegarova kronika zo 7. storočia. Informovala o Samovej ríši. Takto to uvádza publikácia Encyklopédia Slovenska, zväzok tretí.
Povinnosť viesť kroniku ukladá Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení. Dňa 23. marca 1933 Ministerstvo školstva a národnej osvety vydalo výnos, ktorý požadoval založiť kroniku (pamätnú knihu) v každej obci na Slovensku. Centrálne boli vyhotovené a do každej dediny a mesta

doručené viazané knihy s modrým obalom a portrétom prezidenta T. G. Masaryka na titulnej strane. 
Prvá kronika našej obce Gemerská Poloma, ktorú som našla, pochádza z 10.6.1967, bola založená na základe rozhodnutia Rady Miestneho národného výboru v Gemerskej Polome. Jej vedením bol poverený Ondrej Kušnier, rodák, ako aj obyvateľ našej obce s písmom rodeného pisára. V kronike sú spracované záznamy kronikára o najdôležitejších historických udalostiach od vzniku obce, v druhej časti sledoval politický i hospodársky vývoj, ktorý mal vplyv na rozvoj v obci. 

Dnes vám predstavujeme bývalú kronikárku obce, ktorá spracovávala záznamy pre tých, čo po nás prídu, aby mali obraz o tom, ako sme žili. Osobnosť tejto ženy, pani Emílie Miškovičovej je jedinečná v tom, že zbierala a spracovávala materiály dvadsať rokov. Možno veľa našich rodákov o tomto fakte ani nevie. Vedenie kroniky nie je jednoduché, má svoje pravidlá a zásady písania a veľa iných náležitostí, o ktorých občan nevie. Ako sa k tomu pani Miškovičová dostala, ako realizovala metodiku písania kroniky nám priblíži kronikárka sama.
„V
edenie obecnej kroniky nie je rutinná záležitosť, má svoje metodické predpisy, ktoré sa musia striktne dodržiavať. Takže aj ja, keď som sa rozhodla písať obecnú kroniku, musela som sa oboznámiť s metodickými pokynmi, ktoré vydala Matica slovenská v Martine. Predo mnou obecnú kroniku niekoľko rokov písal Ondrej Kušnier, po ňom osvetová pracovníčka  Eva Doležalová. Iste bude čitateľov zaujímať ako som sa k písaniu  kroniky dostala ja. Jedného dňa ma starosta našej obce pán Ján Chanas oslovil, či by som nepokračovala vo vedení kroniky ja. Najprv som váhala - je to zodpovedná práca, ktorá si vyžaduje autentické zápisy, ktoré musí po uplynutí každého roka schváliť obecné zastupiteľstvo. Pri získavaní materiálov mi veľmi ochotne pomohol aj miestny kronikár v Betliari pán Alexander Maduda. Veľkou pomocou pri získavaní podkladov do kroniky boli aj naše Polomské noviny, ktoré sú vydávané od roku 1996.“

Z kroniky obce sme vybrali Z
áverečné slovo kronikárky:
„P
odklady do obecnej kroniky som začala získavať v roku 1988, teda pred 20-timi rokmi. Počas tej doby som sa stretla s mnohými zaujímavými ľuďmi, ktorí mi ochotne, nezištne poskytli požadované údaje zo svojej činnosti do obecnej kroniky a za to im touto cestou úprimne a srdečne ĎAKUJEM.
Bolo mi cťou niečo užitočné pre moju rodnú obec urobiť, a tak aspoň týmto prejaviť záujem o dianie na rôznych úsekoch života našich občanov a zaznamenávať ho do obecnej kroniky pre budúce generácie. Žiaľ, v tejto mojej obľúbenej práci zo zdravotných dôvodov nemôžem naďalej pokračovať. Dúfam a pevne verím, že sa v našej obci nájde niekto, kto bude v tak zaujímavej práci pokračovať. Emília Miškovičová.“
   
Pani Milka Miškovičová sa svojej práci kronikárky obce venovala srdcom i rozumom, veď ináč sa to pri takejto zodpovednej práci ani nedá. Zdravia ubudlo, chorôb pribudlo, ale zápisy v kronike ostanú navždy jej srdcovou záležitosťou, ako to zvykla hovorievať pri našich spoločných stretnutiach. Prajeme jej z celého srdca veľa zdravia a síl – nech jej vitalita žije pre tých, čo ju majú radi a stále ju potrebujú.  

Pripravila D. Červenáková
Foto: archív E.M.
{gallery}obsah/poloma/kronika{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 3874 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:34

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.