Šport (1959)
Podradené kategórie
Január 2019 v mládežníckych kategóriách MFK Revúca
Napísal(a) MFK Revúca
V januári sme mali možnosť vycestovať na 5 turnajov. Mladší žiaci odohrali dva turnaje a staršia prípravka tri. Najprv sa rozohrávala staršia prípravka 12.1. 2019 na Novoročnom turnaji v Šaci. Za účasti FK Junior Šaca, FK Junior Košice, FK Trebišov, FAMT Prešov, MFK Revúca, sme obsadili síce 5. miesto, ale nebola to žiadna katastrofa. V napínavých zápasoch sme buď tesne prehrali, alebo remizovali.
Na druhý deň 13.1. 2019 do Šace vycestovali mladší žiaci. Aj oni mali silných súperov. KAC Košice, Junior Šaca, FAMT Prešov, Sokol Ľubotice. Turnaj zvládli veľmi dobre a obsadili krásne druhé miesto.
Bežci Gemerunners zabehli za 365 dní vyše štyridsaťtisíc kilometrov
Napísal(a) G. Máté
Asi by sa patrilo v prvom rade povedať si niečo o tom, čo sa za slovami ”Gemerunners okolo sveta za 365 dní” skrýva. Ide o celoročnú výzvu bežcov zabehnúť vzdialenosť prislúchajúcu obvodu našej matky Zeme, čo predstavuje zdolať 40.075 km za 365 dní. Už ani neviem presne, koho myšlienka tejto celoročnej výzvy vôbec prvýkrát napadla. Tuším to bol Jožo Ostrihoň, kto toto prvýkrát vyslovil, keď sme spoločne hútali nad motivačnou výzvou pre nás všetkých. Následne to bol Attila Zoller, vtedajší kontrolór Občianskeho združenia bežcov z Gemera, ktorý túto myšlienku začal pretvárať do praktickej (štatistickej) podoby.
1. januára 2018, len čo dozneli petardy z novoročných osláv, začali členovia nášho bežeckého klubu, zastrešujúceho bežcov z Rožňavy a Revúcej,
V sobotu 26.1.2019 sa športový klub KICKBOX Leon Revúca zúčastnil v Košiciach prvého kola Slovenského zväzu kickboxu. Súťaž sa konala v športovej hale Technickej Univerzity v Košiciach za účasti 31 klubov, 159 súťažiacich, celkom 281 štartov z 3 krajín (SVK, PL a UA). Náš športový klub skončil na 12. mieste s počtom bodov 24. SZKB vyhlásil v Košiciach dňa 25.1.2019 najlepších športovcov, trénerov a rozhodcov v rámci ligy SR. Pozitívum a veľký úspech pre náš klub za rok 2018 je, že za veľkoklubmi ako sú Panter Prešov a Guard Košice, na 3. mieste skončil Leon Revúca. V prvom kole ligy najúspešnejším športovcom nášho klubu sa stal Ján Tamáš, ktorý ziskom dvoch zlatých nenašiel premožiteľa. Talentovaná Natália Tószegiová v novej sezóne začala vo vyššej váhe, no i napriek tomu zvíťazila
Pohľadnica zo Zimnej súťaže ťažných koní v blízkosti Hriňovej
Napísal(a) MG od
Z Revúcej do Hriňovej je okolo 75 kilometrov. Aspoň toľko hovorí informácia, ktorá existuje na internete. Pre nášho verného prispievateľa Petra Pobočeka, ktorý sa tam v sobotu 26.1.2019 vybral, to ani veľa nebolo. Najmä, keď sa dozvedel, že neďaleko tohto mestečka, v miestnej časti Murínka, práve prebieha 16. ročník Zimnej súťaže ťažných koní. Od organizátorov sa dozvedel, že súťaže sa zúčastňuje 21 furmanov z celého Slovenska. Zima - nezima, mráz - nemráz pre pána Pobočeka to nebola veľká prekážka, aby sa neprišiel pozrieť na krásne stavané kone a ich šikovných furmanov, ktorí na dobre pripravenej trati súperili v troch disciplínach, ktorými boli slalom na čas, sila v páre a sila v jednotke. Obrázky, ktoré vyhotovil počas dňa hovoria za všetko.
Na futbalových ihriskách s umelým trávnikom v Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, v Trebišove a v maďarskom Sátoraljaúhely sa v sobotu 26. a v nedeľu 27. januára odohrali zápasy vyžrebovaného 2. kola. Súperilo sa na nich v rámci Krajskej futbalovej ligy, ktorú organizuje KSK v spolupráci s VsFZ. Najviac zápasov sa odohralo v Michalovciach (6). Tri mužstvá z horného Gemera svoje zápasy odohrali v Steel Slovakia Aréne v Košiciach v nedeľu. Najlepšie sa z nich darí Betliaru, ktorý dva razy v súťaži vyhral a so skóre 18:3 získal aj 6 bodov. V neoficiálnej tabuľke si drží od začiatku súťaže 1. miesto. V nedeľu vyhral nad súperom z Novej Polhory 4:2 (1:0), ktorá hrá v I. triede dospelých okresu Košice-vidiek.
Zahrá si Jozef Golonka raz hokej aj "na šarine” v Čiernom Potoku?
Napísal(a) Jozef Pupala
Medzi našich najúspešnejších hokejistov v histórii československého i slovenského hokeja patrí aj Jozef Golonka, ktorý sa 6. januára t. r. dožil 81 rokov. Vo svojom hokejovom živote dosiahol viacero športových ocenení. Má dve medaily zo ZOH - striebro z Grenoblu 1968 a bronz z Innsbrucku 1964. Má 6 medailí z MS, tri striebra a tri bronzy. Je člen Siene slávy IIHF (1999), slovenského hokeja (2002), nemeckého hokeja (2004) a českého hokeja (2010). V reprezentácii za ČSSR hral 134-krát, strelil 82 gólov. V klubovej kariére odohral najviac za Slovan (12 sezón). Po hráčskej kariére trénoval napríklad Slovan, Riesersee, Kolín či Davos.
Mesto Revúca podporí našich na Majstrovstvách sveta v biatlone v Osrblí - Príďte aj Vy
Napísal(a) KB Revúca
Mesto Revúca podporuje mladých športovcov. Pozývame všetkých Revúčanov, ktorí majú záujem povzbudzovať troch odchovancov revúckeho Klubu biatlonu Magnezit Revúca – Tomáša Sklenárika, Lukáša Ottingera a Emu Kapustovú na Majstrovstvá sveta dorastencov a juniorov v biatlone v Osrblí. Mesto v spolupráci s KB Magnezit Revúca zabezpečilo autobus, ktorý odvezie Revúčanov do Osrblia v stredu 30.1.2019 na štafetové preteky juniorov. Budete tak môcť zažiť atmosféru svetového biatlonu len 65 kilometrov od Revúcej. Autobus poskytlo mesto občanom zdarma, diváci pri trati majú vstup do areálu zdarma. V prípade záujmu o miesto na tribúne stojí vstupenka 3€. Odchod autobusu je v stredu 30.1.2019 o 8:00 spred parkoviska pri Mestskom úrade.
Do Krajskej futbalovej ligy sa zapojili už aj mužstvá z horného Gemera
Napísal(a) MG od
Premiérový ročník Krajskej futbalovej ligy, ktorá sa začala na ihrisku v Moldave nad Bodvou 12. januára 2019 slávnostným výkopom pred zápasom Spartak Medzev – Lokomotíva Košice B, doplnil sa 19. a 20. januára pohárovými zápasmi 36 mužstiev riadených ObFZ. Tieto sa hrajú KO systémom. Medzi mužstvami, ktoré sa prihlásili do druhej časti súťaže je aj šesť futbalových mužstiev z rožňavského okresu: Tatran Betliar, Jednota Krásnohorské Podhradie, Baník Rožňavské Bystré, FK Hrhov, FK Plešivec a Polom Gemerská Poloma. Na základe vyžrebovania sa v nedeľu 20.1.2019 zapojili do ligy i mužstvá z rožňavského okresu. Všetky zápasy sa hrali na umelom trávniku ihriska v Moldave nad Bodovou a dva zápasy i pri umelom osvetlení. Turnaj sa hrá vyraďovacím systémom.
V prvom kole Viessmann pohára v biatlone šesť medailí pre Revúcu
Napísal(a) KB Magnezit Revúca
Aj keď zimná sezóna vo Svetovom pohári biatlonu je v plnom prúde už od decembra 2018, slovenskí žiaci si merali sily prvýkrát až počas uplynulého víkendu. V Osrblí nastúpilo do I. kola Viessmann pohára v biatlone žiakov 113 štartujúcich, z toho 13 pretekárov Klubu biatlonu Magnezit Revúca. Oproti minulej sezóne nastalo v žiackom biatlone niekoľko zmien. V kategórii najmladších žiakov (10-11-roční) je medzi preteky povinne zaradený aj beh na lyžiach klasickým štýlom. Pre všetky žiacke kategórie pribudla nová disciplína - rýchlostný pretek s 5-sekundovým odstupom na štarte (kombinácia „hromaďáku“ a stíhačky). V každom preteku je na slávnostnej ceremónii vyhlásených 6 najlepších, podobne ako je to vo „sveťáku“.
Pohár starostu Gemerskej Polomy v stolnom tenise si vybojoval Alexander Valuch
Napísal(a) Mg od
Pohár starostu obce Gemerská Poloma v 27. ročníku stolnotensiového turnaja, ktorý sa uskutočnil 5. januára 2019 v teleocvični miestnej základnej školy si vybojoval Alexander Valuch z TTC OC BAD Homberg 1987. Vo finále porazil Jaromíra Truksu z MSK Malacky 3:2 (-5,5,9,-4,9). Do semifinále sa prebojovali aj Adam Klajber (Geológ Rožňava) a Kamil Pach (STO Valaliky). Pohár víťazovi odovzdala starostka obce Gemerská Poloma Lillian Bronďošová.
Stolnotenisového turnaja v Gemerskej Polome sa zúčastnilo 27 športovcov z popredných klubov Slovenska i gemerského regiónu. Turnaj patrí medzi obľúbené vidiecke turnaje u nás a je už každoročne tradične prvým stolnotenisovým turnajom na Slovensku.
Viac...
Gemerskopolomčania začiatkom januára organizujú XXVII. ročník stolnotenisového turnaja „O pohár starostu obce“
Napísal(a) MG od
Agilný stolnotenisový klub Gemerská Poloma elektronickou poštou na stránku Maj Gemer poslal informáciu, že v spolupráci s obcou Gemerská Poloma usporiada v sobotu 5. januára 2019 už 27. ročník stolnotenisového turnaja "O pohár strostu obce". Na Slovensku si získal medzi aktívnymi hráčmi stolného tenisu prívlastok ako prvý stolnotenisový turnaj v roku, ktorého sa zúčastňujú naši poprední hráči. Miestom turnaja aj tentoraz bude miestna telocvičňa pri základnej škole a po prvýkrát riaditeľkou turnaja bude starostka obce Mgr. Lilian Bronďošová. Turnaj je vypísaný pre kategóriu mužov a bude sa hrať systémom - v I. časti skupinovým a v druhej časti progresívnym K.O. V čase od 9.00 do 9.30 je naplánovaná prezentácia účastníkov turnaja a po nej o 9.30 hod. je určený slávnostný začiatok súťaže.
Pomaly sa blížia najkrajšie sviatky roka – Vianoce. Predvianočný čas je čas, keď sme si bližší ako inokedy a snažíme sa vyčariť úsmev na tvári i tou najmenšou maličkosťou. Už každoročne v predvianočnom čase mladí tanečníci z Tanečného štúdia Happy Dance spestrujú predvianočný čas kultúrnym vystúpením v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej. Vystúpenie tanečníkov 13. decembra 2018 v krásnych róbach akoby na chvíľu vrátilo čas a každý sa započúval do sveta hudby a tanca. Krásne choreografie malých i veľkých tanečníkov, ktoré sa niesli vianočnou vôňou rytmu tanca vyvolali úsmevy na tvárach všetkých.
V januári 2019 štartuje Krajská futbalová liga jej Zimným pohárom predsedu KSK
Napísal(a) MG od
Ako sme už pred niekoľkými dňami informovali, začiatkom budúceho roka 2019 sa rozbehne aj Krajská futbalová liga 2018/2019, do ktorej sa prihlásilo niekoľko klubov z východného Slovenska. Prihlásili sa do nej na základe rozhodnutia VsFZ v Košiciach, ktorý takto umožnil kvalitnejšiu prípravu futbalových mužstiev spadajúcich do tohto regiónu. Dátum, kedy sa do spomínanej súťaže mohli kluby prihlásiť bol 31. november 2018. Keďže KFL je rozdelená na dve časti - Zimný pohár predsedu KSK, ktorý organizuje kraj na základe memoranda z júna 2018 v spolupráci s Východoslovenským futbalovým zväzom (VsFZ) a Študentská liga, všímajme si teraz iba jej prvú časť - Zimný pohár. Pre nás je nemálo dôležité, že k dobrému priebehu prispejú i futbalové kluby na území kraja,
Športovci Kickbox Leon Revúca v celkovom hodnotení ligy 2018 na Slovensku tretí
Napísal(a) Ľ. B.
Športový klub Kickbox Leon Revúca sa v sobotu 10.11.2018 zúčastnil v mestskej športovej hale v Hnúšti tretieho, posledného kola v kickboxe SZKB v sezóne 2018. Na open lige SZKB bojovalo 20 športových klubov, 130 štartujúcich a jeden poľský klub (UKS Evan Nowy Sacz). V piatok 9.11.2018 si naši športovci zvyšovali stupne technickej vyspelosti, páskovacím komisárom bol Mgr. Ľuboslav Bodor. Najvyšší technický stupeň získala 10-ročná Alžbetka Teličáková 2 kyu (hnedý pás). Najväčší úspech, čo sa týka ligy, zaznamenal Ján Tamáš (dve zlaté), no i napriek dostatočnej tréningovej príprave sa dievčatám nepodarilo vo finále zdolať dievčatá z Poľska, a tak zlato nezískali. Na lige sme obsadili celkove 5. miesto. Výsledky: celkom 8 medailí, 2x zlato, 4x striebro, 2x bronz.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-