utorok, 23 jún 2015 18:16

Trojdňový hudobný workshop v Muránskej Dlhej Lúke rozvinul spoluprácu dvoch rómskych osád

Napísal(a) Mgr. Monika Podolinská
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

mdl hudba 1aDva čiernobiele svety, dve rovnaké, a zároveň tak veľmi odlišné rómske osady. Jedna je tá naša, v Muránskej Dlhej Lúke a druhá v Moldave nad Bodvou. Odlišné veľkosťou, jazykom, rovnaké množstvom ľudí s dobrým srdcom a obrovskou chuťou spievať a hrať.
Michaela Podolinská naplánovala a úspešne zrealizovala uplynulý víkend projekt s názvom „Hudba nás spája.“ Cieľom trojdňového hudobného workshopu bolo rozvinutie spolupráce medzi týmito dvomi osadami. Chalani z chatrče, mladí hudobníci, sú nesmierne talentovaní speváci a vynikajú aj hrou na gitare. Ich cesta za úspechom bola zložitá, ale vďaka podpore rôznych subjektov a inštitúcií sa niekam posunuli. Aj v našej osade Rúbanka máme skvelých spevákov, a práve týchto ľudí Michaela chcela spojiť. Tak, aby si boli navzájom inšpiráciou, učiteľom a žiakom zároveň. Ďalším cieľom projektu bolo ukázať, čo a ako sa dá dosiahnuť, keď sa chce. A Chalani z chatrče naozaj chcú. Môžu byť vzorom pre ďalších. Mladí ľudia, ktorí mohli splynúť s davom a s ostatnými, no urobili prvý krok a potom ďalšie k tomu, aby žili inak. Nie je to jednoduché, vidím to denne, no aj o tom rozprávali mladým u nás.

Počas víkendu sa v budove základnej školy so súhlasom zriaďovateľa vystriedalo množstvo detí od najmenších až po mladých chlapcov vo veku 18 rokov. Boli to hodiny rozhovorov, spevu, tanca a hry na gitaru. Vyvrcholením hudobného workshopu bolo spoločné vystúpenie priamo v osade.
Z môjho pohľadu to bol mimoriadne náročný víkend pre všetkých zainteresovaných, no zároveň to bol zmysluplne strávený čas. Všetci zúčastnení projekt realizovali dobrovoľne, bez akejkoľvek materiálnej odmeny. Chalani boli aj napriek únave trpezliví učitelia. Pre našich to bolo niečo nové. Naučili sa piesne, ktoré nepoznali, celý čas spievali s gitarovým sprievodom, mlčky počúvali príbehy hudobníkov, ktorí už videli kus sveta. Aj toto je cesta, ako dosiahnuť úspech a posunúť sa vpred.
Tento projekt bol zrealizovaný vďaka podpore Nadácie Orange v programe Grantový program pre optimistov.
Mgr. Monika Podolinská

 

[cincopa A8OAFpMu_fcO]

 

Čítať 2697 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:52

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!