streda, 30 január 2013 11:25

Zachráňme našu odrodu vinických jabĺk Doporučený

Napísal(a) M.N.
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V obci Muránska Dlhá Lúka sa tradične pestuje odroda jabĺk (voláme ich vinické), ktoré v našom prostredí (vysoká hladina spodnej vody vďaka riečnej nive) majú vysoký obsah štiav. Jedná sa o pôvodnú jedinečnú odrodu. Pre vysoký obsah štiav je veľmi vhodné na výrobu muštov, sirupov, jablkového vína, prípadne pálenky. Spracovanie ovocia v našej obci posledné desaťročia veľmi upadlo a vlastníci záhrad prestali mať záujem o obnovu vysadením nových ovocných stromov. Naša obec je

pritom vystavaná tak, že pri každom dome je pomerne veľká záhrada. Chceme preto aktivizovať našich občanov k zveľadeniu nášho životného prostredia formou obnovy opustených a spustnutých záhrad a ostatných pozemkov.
Po dohode s ovocinárskym podnikom AGROFRUCT, s.r.o. Čierna Voda sme pristúpili, začiatkom januára, k odberu vrúbľov z posledných starých stromov v obci z tejto odrody. Zber previedli aktívni občania pod vedením Petra Mriňáka. V priebehu februára nám firma zaočkuje podpníky a v apríli by sme si ich mali prevziať. Jednalo by sa o výrobu 500 ks štepencov jabloní z mládnikov našej pôvodnej odrody. Okrem toho by sme zakúpili ďalšie štepence pre našich občanov, ktorí by si ich cez obec objednali, podľa ponuky, ktorú má firma zverejnenú na svojej stránke. Tieto štepence by boli potom predávané v priebehu apríla 2013. Predbežná cena je 2,- € za kus našich štepencov, ostatných podľa ponuky výrobcu AGROFRUCT.
Takouto aktivitou obce veríme, že sa do zrealizovania myšlienky zapojí dostatok našich občanov, ale v prípade záujmu sa budeme snažiť spolupracovať aj s okolím.
 Náš región je síce veľmi chudobný, ale z časti si za to môžeme aj sami. Presvedčil som sa o tom pri návšteve Slovinska (zájazd organizovaný B.B.). Každý kúsok pôdy bol krásne opracovaný a využívaný na poľnohospodársku výrobu.
Aká situácia je u nás? Stratili sme vzťah k pôde a hlavne  k práci na nej.
Aj v našej obci sa z pasienkov stal máloproduktívny les a z ornice pasienky.
Skúsme sa vrátiť späť a začnime najbližším pozemkom pri obydlí - a tou je naša záhrada.
Ing. Marek Nosko
starosta obce
Muránska Dlhá Lúka

 {jcomments on}


Čítať 4118 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:06

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!