Šport (1959)
Podradené kategórie
ŠTK vyzýva všetky kluby, ktoré majú odohrať svoje zápasy 15. kola 6. ligy dospelých na domácom ihrisku, aby nahlásili stav hracích plôch do stredy 28. 3. 2018 do 12:00 hod na .
ŠTK oznamuje klubom, ktoré chcú štartovať v Pohári predsedu ObFZ Rožňava 2018, aby potvrdili svoju účasť najneskôr do 8. 4. 2018 na adresu , info u sekretára ObFZ.
ŠTK upozorňuje všetky kluby, že v zápise o stretnutí je možné uviesť hlavného usporiadateľa, vedúceho družstva, lekára/zdravotníka, videotechnika a podobne len vtedy, keď je v ISSF registrovaný ako športový odborník. V zápise o stretnutí musia byť títo športoví odborníci uvedení.
Rozbiehajú sa aj majstrovské futbalové zápasy tretích a štvrtých líg + Mimoriadna správa
Napísal(a) MG od
Tento týždeň sa majstrovské futbalové zápasy rozbiehajú po najvyšších dvoch súťažiach I. a II. ligy najmä v súťažiach III. a IV. líg aj na východnom Slovensku. Patrí to z nášho regiónu najmä pre futbalistov MFK Rožňava, ktorí ako nováčik III. ligy Východ po šestnástich odohraných zápasoch v jesennej časti zimoval v tabuľke na 7. mieste. Pripomeňme si, že 8 zápasov zo 16 vyhral, 3 remizoval a v 5 prepustil všetky body súperom. Získali 27 bodov a pozitívne dosiahli aj skóre zo zápasov 27:19. Pre nováčika je to pekný výsledok. Získali niekoľko cenných bodov so súpermi, ktorí pôsobia v tejto súťaži niekoľko rokov. Pred úvodným kolom jarnej časti sme sa opýtali trénera MFK Rožňava Ladislava Dávida, ako sa pripravovali na druhú časť súťaže. Reagoval takto:
Majstrom Revúckej Lehoty v stolnom tenise na rok 2018 sa stal MUDr. Ján Králik
Napísal(a) Mgr. Ondrej Belica
Obecný úrad v Revúckej Lehote v závere jarných prázdnin v dňoch 23. a 24. februára 2018 zorganizoval 23. ročník stolnotenisového turnaja. Súťažili žiačky, žiaci, ženy, muži do 50 rokov a nad 50 rokov. Majstrom Revúckej Lehoty na rok 2018 sa stal MUDr. Ján Králik, ktorý vo finále zvíťazil nad Jaroslavom Belicom. Prví traja z každej kategórie obdržali poháre, žiaci a žiačky aj medaily a sladkosti. Dvojdňový turnaj prebehol v príjemnej, kamarátskej atmosfére. Sponzormi boli OcÚ a poslanec OcZ Miroslav Balco.
Kategórie a výsledky:
Biatlonisti KB Magnezit ukončili zimnú pretekovú sezónu
Napísal(a) KB Magnezit
Počas prvého marcového víkendu prebiehalo v Osrblí záverečné kolo Viessmann pohára v biatlone 2017/2018 a zároveň sa konali aj Majstrovstvá SR v zimnom biatlone. V kategórii dorastu a dospelých sme mali zastúpenie v podobe dvoch pretekárov. Ema Kapustová v kategórii 16 - 17-ročných dorasteniek v rýchlostných pretekoch v sobotu dobehla do cieľa na 5. priečke, v pretekoch s hromadným štartom v nedeľu si o jednu priečku polepšila. Radovanovi Humeníkovi (18 - 19-roční dorastenci) sa viac darilo v sobotu, keď do cieľa dobehol ako štvrtý, v nedeľu klesol o dve priečky. V žiackych kategóriách sa najviac darilo Markusovi Sklenárikovi, ktorý v kategórii 10 - 11-ročných žiakov v sobotu nenašiel premožiteľa
V Muránskej Dlhej Lúke pripravujú tretí ročník jarného behu
Napísal(a) MG od
Agilný športový klub v Muránskej Dlhej Lúke v revúckom okrese v spolupráci s obcou nám oznámil, že 28. apríla 2018 usporiadajú 3. ročník Jarného behu na Dlhej Lúke. Pretekárov, ktorí sa môžu prihlásiť na tento beh vopred na e-mailovú adresu , čaká rovnaká dĺžka trate pre všetky vekové kategórie v dĺžke 5400 m s prevýšením okolo 200 metrov. Na jarný beh sa môžu prihlásiť pretekári týchto vekových kategórií: juniori s rokom narodenia 1999 a mladší, muži do 39 rokov (1979 – 1998), muži veteráni (1978 a starší), juniorky (1999 a mladšie), ženy do 35 rokov (1983 a mladšie) a ženy veteránky (1982 a staršie). Súťažiacich preveria lesné cesty, na začiatku aj poľná cesta a v závere asfaltová.
Revúcky biatlonista Tomáš Sklenárik piaty na majstrovstvách sveta!
Napísal(a) KB Magnezit Revúca
Vynikajúce výsledky dosiahol biatlonista Tomáš Sklenárik na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v Estónskom Otepää. 18-ročný Revúčan, odchovanec Klubu biatlonu Magnezit Revúca, všetky svoje štarty premenil na umiestnenia v top10 spomedzi viac ako 90 štartujúcich kadetov z celého sveta. Najvýraznejšie bolo jeho 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch, kde ho len posledný 20. výstrel pripravil o medailu. V rýchlostných pretekoch skončil na 10. mieste a v nedeľňajších stíhacích pretekoch, kde štartoval s časovým odstupom od prvého pretekára sa mu podarilo vylepšiť si umiestnenie a prebojovať sa na 9. priečku. Majstrovstiev sveta sa zúčastnil aj ďalší náš odchovanec, Lukáš Ottinger,
Víťazstvo v stolnotenisovom turnaji v Muránskej Dlhej Lúke v mužskej kategórii obhájil Milan Lašiak
Napísal(a) R. Zeman
ŠK Muránska Dlhá Lúka spoločne s obcou zorganizovali v sobotu 24. februára 2018 7. ročník stolnotenisového turnaja. Turnaj, ktorý sa v sále kultúrneho domu začal ráno o 9-tej hodine, bol určený v prvej časti dopoludnia pre neregistrovaných, teda amatérskych stolných tenistov, a v druhej časti od 15:00 hod. pre registrovaných stolných tenistov. V kategórii neregistrovaných sa spolu prihlásilo 28 súťažiacich, ktorí boli rozdelení do týchto 4 kategórií: ženy (4 účastníčky), žiaci do 15 r. (2 účastníci), muži do 35 r. (7 účastníkov), muži nad 35 r. (12 účastníkov). Pre všetkých víťazov boli pripravené hodnotné ceny od sponzorov. Obec Muránska Dlhá Lúka pripravila občerstvenie: výborná kapustnica, čapované pivo a nealko nápoje.
Z Majstrovstiev Slovenska v atletike mladších žiačok Revúčanky priniesli bronz
Napísal(a) Mgr. Jana Vavreková
Takmer 300 atletických nádejí z 55 klubov bojovalo v sobotu 24.2.2018 v bratislavskej hale Elán o tituly halových majstrov Slovenska v kategórii mladšieho žiactva do 13 rokov. Aj náš atletický klub ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského dostal priestor na prezentáciu. Z nominovaných pretekárov vybral športovo-technický delegát na základe dosiahnutej výkonnosti dve naše pretekárky – Ninu Natáliu Vavrekovú vo vrhu guľou a Luciu Ďuriškovú v skoku do diaľky a v behu na 60m (obe ročník narodenia 2005), aby predviedli svoju výkonnosť na vrcholnom halovom podujatí.
Team Kickbox Leon Revúca bojoval v Bratislave na najprestížnejšom kickbox turnaji na Slovensku
Napísal(a) ĽB
Dňa 23.2.2018 sa začalo váženie revúckych reprezentantov v kickboxe v športovej hale Mladosť v Bratislave v medzinárodnej súťaži SLOVAK OPEN 2018. Naši reprezentanti sa úspešne zaregistrovali na najväčšej medzinárodnej súťaži v kickboxe na Slovensku, ktorá sa konala v Bratislave v športovej hale Mladosť za účasti 11 krajín z 90 športových klubov a v 945 štartoch. Náš tím Kickbox Leon Revúca sa úspešne zaregistroval v 13 štartoch, v ringu sme bojovoli v štýle Fullcontact na tatami v kicklight, lightcontacte a pointfighte. Celkom sme získali 7 medailí, z toho 1x stiebro, 6x bronz. Revúcky klub kickbox Leon Revúca celkovo skončil na 28. mieste z 90 klubov. Z klubov Slovenska sme boli na 6. mieste.
Jubilejný 40. ročník Prechodu Muránskou planinou aj s priateľmi z družobného mesta Fryšták
Napísal(a) Jozef Kubaško
Jubilejného 40. ročníka Prechodu Muránskou planinou, ktorý sa uskutočnil 10. februára 2018, sa opäť zúčastnili aj naši priatelia z družobného mesta Fryšták so starostom Mgr. Lubomírom Doležalom s manželkou. Spolu s nimi sme sa zastavili na Veľkej Lúke pri p. Erike Homolovej, kde sme si uctili pamiatku poslanca obecného zastupiteľstva a člena ZO SZPB Muráň Ing. Mgr. Svetoslava Albíniho a následne sme sa presunuli vozom ťahaným koníkmi na záložné letisko Tri duby, kde sme položili veniec na počesť oslobodenia obce Muráň. Po výbornom guľáši si každý účastník vyzdvihol pekné tričko s magnetkou a kalendárom, ktorý mu bude pripomínať jubilejný 40. ročník Zimného prechodu Muránskou planinou.
Viac...
Cez víkend 18.2. 2018 sa v popradskej Aréne uskutočnil medzinárodný turnaj prípraviek v kategórii U 09 a U 11. Naši malí Sršňáci z Revúcej sa nielen že nestratili, ale ten turnaj vyhrali. Hneď na úvod ich čakal súper zo Zakopaného. Na chlapcoch bolo cítiť, že ešte len pred chvíľou docestovali a sú v úplne nových priestoroch, asi najväčších, v ktorých doposiaľ hrali. Preto výsledok prvého zápasu 0:0 bol na úvod prijateľný. Po dlhšom čakaní nastúpili na svoj druhý zápas a rozohrali sa k veľmi dobrým výkonom. Družstvo z Noweho Targu porazili rozdielom triedy 5:0, potom nedali šancu ani krakovským rovesníkom - 3:0 a nakoniec v priamom súboji o prvé miesto s domácim FAM Poprad zvíťazili 2:1. Okrem krásneho pohára pre celé družstvo si cenu za najlepšieho hráča odniesol náš Matej Hudec.
Viessmann pohár v zimnom biatlone žiakov mal 3. kolo
Napísal(a) KB Magnezit
Týždeň po MS v biatlone bolo v Osrblí opäť rušno. V sobotu 17.2.2018 sa konalo III. kolo Viessmann - pohár v biatlone. Žiaci všetkých vekových kategórií si zmerali svoje sily v rýchlostných pretekoch. Krásne počasie a výborné trate sľubovali skvelý športový zážitok. Do bojov zasiahli aj naši pretekári KB MAGNEZIT Revúca, aj keď v trochu zoštíhlenej zostave. Markus Sklenárik v najmladšej kategórii 10 - 11 ročných žiakov vybojoval pre náš klub opäť najvzácnejší kov. Získal krásne 1. miesto. Martin Galovič sa v tej istej kategórii umiestnil na 8. mieste. V kategórii 12 - 13 ročných dievčat obsadila výbornú 2. priečku Saška Štempelová.
Úspech biatlonistov z Revúcej na Majstrovstvách Slovenska
Napísal(a) KB Revúca
Kým celý svet počas uplynulého víkendu sledoval olympijský rýchlostný pretek v Pyeongchangu 2018, kde najlepšie biatlonistky bojovali o ten najvzácnejší kov, v našom Národnom biatlonovom centre v Osrblí štartovali Majstrovstvá Slovenska s medzinárodnou účasťou. Naše malé mesto Revúca čoraz častejšie dokazuje, že má veľa športových talentov a v sobotňajšom rýchlostnom preteku Majstrovstiev Slovenska v biatlone dňa 10. 2. 2018 Revúcu reprezentovalo 12 pretekárov. Získali sme dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Zlatá v kategórii dorasteniek 16 - 17 ročných skončila Ema Kapustová a stala sa Majsterkou Slovenska. V kategórii dorastencov 18 - 19 ročných skončil na 5. mieste Radovan Humeník
Pri 40. výročí Zimného prechodu Muránskou planinou samospráva Muráňa ocenila dvanástich zakladateľov
Napísal(a) novo
Málokde u nás je tak známa dlhoročná tradícia turistických-lyžiarskych prechodov v zime, akým je na Gemeri obľúbený Zimný prechod Muránskou planinou. Aj preto pamätnými medailami samospráva obce Muráň ocenila v piatok podvečer 9. februára 2018 pri príležitosti 40. výročia založenia tohto turisticko-lyžiarskeho podujatia jeho zakladateľov a hlavných organizátorov. Medzi 12 ocenenými boli i Pavol Mlákay a František Frandel, ktorí ako prví stáli pri zrode tejto akcie.
„V posledný februárový víkend roku 1978 sme sa zišli skupina deviatich nadšencov z Lesnej správy z Muráňa a Muránskej Píly. Po vyvezení lesobusom na Veľkú lúku sme zošli cez Hrdzavú dolinu do Muráňa, kde bol cieľ," priblížil prvý ročník podujatia P. Mlákay, ktorý v tom čase pôsobil ako predseda Telovýchovnej jednoty Tatran Muráň.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-