Šport (1959)
Podradené kategórie
Futbalový klub Tatran Betliar v sezóne 1993 – 1994
Napísal(a) Ing. Štefan Tomášik
Futbalový klub Tatran Betliar účinkoval viackrát v súťažiach Východoslovenského futbalového zväzu. Prinášame príspevok, v ktorom je detailne opísaná sezóna, v ktorej vyhral najvyššiu okresnú súťaž (vtedy sa volala 2. trieda). Po tejto sezóne začal účinkovať vo vyšších súťažiach do roku 2003. Príspevok obsahuje súpisku, výsledky s autormi gólov, fotografiu a konečnú tabuľku.
Káder: Peter Ivančo, Maroš Almáši, Dušan Návoj - Miloš Leng, Miloš Gallo, Ľudovít Szekeres, Ľubomír Kasper, Ľubomír Arvay, Marián Šlosár, Karol Domik, Ján Müller, Ján Zdechovan, Stanislav Prcúch, Ladislav Kováč, Dušan Ivanko, Peter Benedikty, Tibor Gelvanič, Jaroslav Kamenský,
V V. futbalovej lige – JZ mala z Rožňavského okresu najväčšiu smolu Nižná Slaná
Napísal(a) Ing. Štefan Tomášik
V. futbalová liga – JZ vznikla v roku 1997 po reorganizácii súťaží Východoslovenského futbalového zväzu. Teda účinkovali v nej mužstvá z nasledujúcich ObFZ: Rožňava, Spišská Nová Ves a Košice-mesto. Súťaž existovala do roku 2011, kedy došlo k ďalšej reorganizácii súťaží VsFZ.
Z ObFZ Rožňava účinkovali v nej tieto mužstvá: Betliar, Kunova Teplica, Gemerská Poloma, Jablonov n/Turňou, Kružná, Krásnohorské Podhradie, Plešivec, Štítnik, Štítnik/Kunova Teplica, Dedinky a Gemerská Hôrka.
Betliar pôsobil v tejto súťaži do roku 1998, kedy ju vyhral a postúpil do IV. ligy – JUH.
Tretie miesto Revúcej z 1. kola open ligy SZKB v Poprade
Napísal(a) Ľ. B.
V sobotu 8. februára 2020 sa v Poprade uskutočnilo 1. kolo open ligy SZKB v kickboxe, ktorého sa zúčastnilo 158 súťažiacich z 27 klubov zo Slovenska i Poľska. Medzi nimi nechýbali ani gemerskí športovci z KICKBOX Leon REVÚCA/CVČ, keď sa s nimi predstavili i nové revúcke talenty, a to 9-ročná Terezka a len 6-ročná Andrejka. Potešiteľné je i záverečné hodnotenie gemerských športovcov, keď v súťaži 1. kola v kickboxe Revúca so ziskom 15-tich medailí skončila na 3. mieste s 51 bodmi. Prvé miesto obsadila Paga gym Poprad – 65 bodov, druhé miesto získali Panteri z Prešova – 57 bodov. Vedúcim revúckej výpravy bol Miroslav Belko.
Výsledky KICKBOX Leon REVÚCA/CVČ:
Futbal v okrese Rožňava dnes a pred 10 rokmi v kategórii dospelých
Napísal(a) Š. Tomášik
Futbal v minulosti bol na hornom Gemeri na vyššej úrovni ako v súčasnosti. Svedčí o tom napr. počet futbalových klubov v okrese, reprezentácia okresu vo vyšších súťažiach a úroveň jednotlivých súťaží. Náš spolupracovník Ing. Š. Tomášik vo svojom príspevku uvádza viacero faktov za posledných 10 sezón v tomto športe.
Vo 4. lige – JUH v sezóne 2009 – 2010 pôsobili Rožňava a Štítnik K. T. . V 5. lige – JZ pôsobila Gemerská Hôrka ako jediný zástupca nášho okresu. V 1. triede bolo 15 mužstiev, najlepšie bolo Krásnohorské Podhradie, ktoré vypadlo z V. ligy - JZ. V 2. triede bojovali o postup Kružná a Nižná Slaná, napokon postúpila Kružná.
Zanieteným a skalným turistom Zimného prechodu Stolickými vrchmi prialo krásne slnečné počasie
Napísal(a) Ing. I. Kvetko
Zimný prechod Stolickými vrchmi sa koná každý rok, od roku 2001 v prvú februárovú sobotu už 19 rokov. Prechod pripravuje Mesto Revúca v spolupráci s Lesmi SR, š. p. Odštepným závodom Revúca a Klubom slovenských turistov Dúbrava.
V sobotu 1. februára 2020 vítalo zanietených a skalných turistov krásne slnečné počasie. Zraz bol pred supermarketom, kde na štart jednotlivých trás vyviezlo turistov päť plných autobusov. Organizátori pripravili pre účastníkov prechodu 2 pešie trasy a 2 trate pre bežkárov, ktoré boli zrušené pre nedostatok snehu. Pešie trasy sú nenáročné s miernym stúpaním, vhodné aj pre menej zdatných a rodiny s deťmi.
Štefan Tomášik: Mužstvá z horného Gemera v piatej futbalovej lige (sezóny 1996/1997 – 2004/2005)
Napísal(a) Ing. Štefan Tomášik
Pokračujeme v uverejňovaní cenných údajov z histórie futbalového diania na hornom Gemeri ďalším sprístupnením publikácií, ktorých autorom je Ing. Štefan Tomášik. Ako sám v úvode príhovoru uvádza: "Cieľom publikácie je podať pomerne detailný pohľad na účinkovanie mužstiev z ObFZ Rožňava v V. lige – JZ od roku 1996 po rok 2005. Autor na nej pracoval hneď po dokočení svojej prvej publikácie – rok 2010. Tentokrát autor nezvolil typické obdobie 1996 – 2011, z dôvodu rozsahu ho skrátil po rok 2005.
Pri každej sezóne sú uvedené výsledky mužstiev z ObFZ Rožňava, tabuľky, súpisky, krátky komentár a v rámci možností aj fotografie. Autor sa rozhodol do tejto publikácie zaradiť aj fotografie mužstiev z iných ObFZ ako Rožňava, a to ObFZ Spišská Nová Ves a ObFZ Košice – mesto.
Ing. Štefan Tomášik: História futbalu v Kunovej Teplici
Napísal(a) Ing. Š. Tomášik
Futbal v obci Kunova Teplica na hornom Gemeri mal úspešnú históriu, klub účinkoval viackrát v krajských súťažiach a preto si autor dal za úlohu napísať túto publikáciu. Viaceré informácie sú prevzaté z publikácie PhDr. Jozefa Drenka, v ktorej sú aj chybné údaje (1999/2000 hrala K. Teplica V. ligu – JZ). Autor nie je rodák z Kunovej Teplice a preto nemohol zozbierať súpisky v jednotlivých sezónach, ale vďaka fotografiám čitateľ spozná domácich futbalistov.
Rovnako autorovi neprináleží komentovať situáciu klubu v tom – ktorom období. V práci sú zozbierané kompletné výsledky v jednotlivých ročníkoch, ktoré bolo možné zistiť z tlače.
Pamätné zápasy v nižnoslanskom futbale pripomíname súčasníkom
Napísal(a) Ing. Š. Tomášik
Nižnoslanský futbal má bohatú históriu, o ktorej sa v súčasnosti iba hovorí. Nižná Slaná ako stredisková obec mala dokonca dve funkčné futbalové ihriská. Jedno v obci a druhé v časti Nižná Slaná závod. Obidve sa honosili názvom Baník. Obec dokonca niekoľkokrát budovala futbalový štadión aj s atletickou dráhou, aby nakoniec stratili význam pre futbalistov i žiakov tamojšej školy. V súčasnosti Nižná Slaná nemá ani jeden futbalový oddiel. Ako aj nižšie uvedené výsledky, ktoré zozbieral tamojší futbalový priaznivec a náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik, hovoria, že nižnoslanskí futbalisti mali zaujímavé kontakty i výsledky, a to nielen s futbalovými oddielmi v tomto hornogemerskom regióne.
Dospelí
Ing. Štefan Tomášik: „Prvá trieda vo futbale v okrese Rožňava od sezóny 1996/1997 po sezónu 2010/2011“
Napísal(a) Š. Tomášik
Náš staronový spolupracovník Ing. Štefan Tomášik prispel pre stránku Maj Gemer zaujímavou futbalovou publikáciou s názvom „Prvá trieda vo futbale v okrese Rožňava od sezóny 1996/1997 po sezónu 2010/2011“. Uverejňujeme ju ako prílohu v plnom znení. Ide o druhé vydanie, pričom toto vydanie považuje za konečné. Ako uviedol v rozhovore pred niekoľkými rokmi pre stránku Majgemer, prvé vydanie nebolo kompletné, lebo mu chýbali niektoré fakty, ktoré teraz zapracoval do konečnej verzie.
V predhovore publikácie jej autor uvádza: "Cieľom tejto publikácie je podať ucelený pohľad na najvyššiu futbalovú súťaž v okrese Rožňava, prvú triedu od roku 1996 po 2011. Voľba hraničných rokov nebola náhodná. Do roku 1996 sa najvyššia okresná súťaž volala II. trieda, preto bol zvolený počiatočný rok 1996. Koncový rok 2011 bol zvolený preto, lebo z najvyššej súťaže postúpili až tri celky do vyššej súťaže."
Skalisko na hôľnatom vrchole Volovca v novom roku privítalo 800 turistov
Napísal(a) Ing. Nataša Vjesztová
Rožňava 7.1.2020 – Prvá januárová sobota patrila turistom a priateľom prírody, ktorí sa už po 42. krát vydali na novoročný výstup na vrch Volovec (Skalisko). Organizátorom tohto tradičného a čím ďalej viac obľúbeného podujatia bol Klub slovenských turistov Rožňava, mesto Rožňava a obec Čučma. Pre turistov bola zabezpečená mimoriadna autobusová doprava, ktorú mohli využiť na prevoz z Rožňavy na začiatok trasy výstupu do obce Čučma a späť. Turisti mali opäť možnosť získať odznak a účastnícky list za poplatok 3,- eurá, ktorý zahŕňal aj prepravu. Niekoľko turistov si zvolilo vlastnú trasu smerom od Podsúľovej, Úhornianskeho sedla, alebo od obce Betliar. Obľúbenosť tohto výstupu potvrdzuje aj skutočnosť, že podľa odhadov organizačného výboru sa ho tentokrát zúčastnilo približne 800 ľudí.
Viac...
Pohár starostky Gemerskej Polomy v stolnom tenise si vybojoval Adam Klajber z Geológu Rožňava
Napísal(a) MG od
Víťazom 28. ročníka stolnotenisového turnaja O pohár starostky obce Gemerská Poloma, ktorý sa konal 4. januára 2020, sa stal Adam Klajber z Geológu Rožňava. Vo finále zdolal Kristiána Uheríka z STO Spoje Bratislava 3:0. Aj tohto roku v prvú januárovú sobotu nového roku turnaj zorganizovala obec Gemerská Poloma v spolupráci s miestnym stolnotenisovým klubom. Tradične sa týmto turnajom začína stolnotenisová sezóna na Slovensku. V telocvični základnej školy, kde turnaj prebiehal, sa predstavilo 31 kvalitných hráčov z celého Slovenska. Z rebríčka slovenských stolnotenistov bol najvyššie zastúpený 17-ročný Adam Klajber z Geoloógu Rožňava, ktorému patrí 9. miesto. Najmladším účastníkom bol Kristián Uherík z STO Spoje Bratislava, ktorý má iba 13 rokov.
Napriek siedmim medailám sa nepodarilo reprezentantom Revúcej získať v Prahe zlato v kickboxe
Napísal(a) Ľ. B.
V závere tohto roka vycestovali revúcki kickboxeri do Prahy, kde sa uskutočnil za medzinárodnej účasti ADVENT CUP / NÁRODNÍ POHÁR 2019, pretože kvalitu netreba hľadať ďaleko. Vysoká kvalita českých kickboxerov sa nedá poprieť. Hovoria o tom ich prvenstvá na popredných svetových súťažiach. Takisto výborná organizácia, kamarátstvo a dobrý prístup, jednoducho povedané – vedia to. Za účasti 26 klubov z Česka a Slovenska sa Advent cupu v dňoch 6. a 7. decembra 2019 v pražskej hale Lužiny zúčastnilo 102 pretekárov v 188 štartoch. Revúčanka Alžbeta Teličáková tentoraz získala za mladšie žiačky v štýle LC 2. miesto a KL/ PF 2x bronz. Ján Tamáš nastúpil až v štyroch štartoch, kde rozdiel váh niekedy presahoval v neprospech Jána takmer 30 kg, aby si vyzápasil PF -84 kg bronz, v KL -57 a 63 kg 2x striebro a v LC -57 kg senior 2 miesto.
Oznam:
Podľa zmluvy o poskytnutí charitatívnej reklamy medzi ObFZ Rožňava a Program® spol. s r.o. sú kluby štartujúce v 6. a 7. lige DOUBLE STAR BET dospelých ObFZ Rožňava:
- povinné zabezpečiť propagáciu a reklamu tým, že umiestnia banner v blízkosti hracej plochy jednotlivých mužstiev súťažne. Banner je vo vlastníctve Program® spol. s r.o.
- povinné zabezpečiť, aby nedošlo k poškodeniu, zničeniu, strate, odcudzeniu bannera.
Mladých revúckym kickboxerom sa v Prešove darilo: získali 12 medailí
Napísal(a) Ľ.B
V sobotu 9. novembra 2019 sa uskutočnilo III. kolo Open ligy Slovenského zväzu kickboxu, ktoré prebiehalo v Prešove. Ako nás informoval Ľubomír Bodor z revúckeho Leon Kickxbox klubu turnaja sa zúčastnilo 26 klubov z troch krajín: Poľska, Ukrajiny a Slovenska, z ktorých štartovalo 154 súťažiacich. Nechýbali ani top reprezentanti Revúcej Ján Tamáš a Alžbetka Teličáková, ktorí neodišli z Prešova bez zlata. V mladších kategóriách si bojovnosťou najlepšie počínala 13-ročná Natália Tószegiová. Ján Tamáš, ktorý nemá vo svojej váhe v lightcontacte na Slovensku konkurenciu, má v pláne vyššie méty, akými sú majstrovstá sveta.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-