utorok, 08 jún 2021 18:41

Pripomenuli si 160. výročie prijatia Memoranda národa slovenského Doporučený

Napísal(a) M. Kojnoková
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Spomienkové stretnutie zorganizovali MO Matice slovenskej a Mesto Tisovec – oddelenie kultúry a športu a Mestská knižnica A. H. Škultétyho v Tisovci. Jeho cieľom bolo pripomenúť si požiadavky slovenského národa, ktoré boli v čase ich sformulovania pred 160 rokmi výrazom odporu Slovákov voči násilnej maďarizácii.
V priestore dnešného Memorandového námestia v Turčianskom Sv. Martine sa vtedy zišlo okolo 5 tisíc zástupcov slovenských žúp, ktorí počas manifestácie prijali memorandum, ktorým okrem iného upozornili aj na právo používať na slovenskom území slovenský jazyk. Memorandum národa slovenského, programový dokument slovenských národných požiadaviek, ktorého hlavným osnovateľom bol Štefan Marko Daxner, sa v tom čase nepodarilo naplniť. Opierali sa oň však zakladatelia Matice slovenskej (MS) v roku 1863 i zakladatelia prvých troch slovenských gymnázií. Memorandové požiadavky zostali základným programovým cieľom slovenských národovcov v období do vypuknutia prvej svetovej vojny, keď vrcholila maďarizácia na území Slovenska. Od memoranda sa odvíjali najvýznamnejšie dokumenty Slovákov, ktorými sa emancipovali ako svojbytný a samostatný národ v srdci Európy s právom na sebaurčenie a vlastnú štátnosť.

A tak sa 7. júna 2021 pod lipami v záhrade daxnerovského domu zišli obyvatelia Tisovca, aby si pripomenuli tento pamätný deň slovenského národa. Program začal položením venca k pamätnej tabuli Štefana Marka Daxnera. Prítomní predstavitelia mesta si tak uctili pamiatku nášho rodáka, ktorý sa významným spôsobom zaslúžil o vypracovanie požiadaviek Slovákov a sformulovanie Memoranda. Program pokračoval vystúpením Mužského spevokolu Dr. Sama Daxnera a priblížením životných osudov Š. M. Daxnera a J. F. Rimavského v podaní Dušana Kojnoka a Michala Stejskala. Memorandum národa slovenského a jeho význam pre ďalšie generácie predstavila Monika Koncošová. V programe sa ďalej predstavil recitátor Karol Hruška a Milan Katreniak s Romanom Košičiarom s krásnymi ľudovými piesňami.

Všetci sme prežili krásny júnový podvečer a rozchádzali sme sa mysliac na heslo Š. M. Daxnera, ktoré je dnes viac než aktuálne: „Ja veľkú dôveru mám v zdravý rozum národa slovenského.“

Miroslava Kojnoková, MsK A. H. Škultétyho Tisovec

Foto: Milan Slabej

 

Čítať 1117 krát Naposledy zmenené streda, 09 jún 2021 09:54

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!