utorok, 10 september 2013 22:16

Oblastné oslavy 69. výročia Slovenského národného povstania v Tisovci

Napísal(a) Petr Mikulecký
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V Tisovci sa 6. septembra 2013 uskutočnili oslavy 69. výročia Slovenského národného povstania. Pri tejto príležitosti došlo aj k stretnutiam mládeže s odbojármi z oblastných výborov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Rimavskej Soboty a Rožňavy.
Najvyšších predstaviteľov oblastných výborov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a odbojárov privítal na Mestskom úrade v Tisovci primátor Mesta Tisovec Ing. Peter Mináč. Potom sa bývalí odbojári PaedDr., Mgr. Milan Sajenko a Pavol Hruška podľa programu zúčastnili besied so žiakmi základných škôl. Mal som vzácnu príležitosť moderovať spolu s Pavlom Hruškom besedu s jednou skupinou žiakov. Potešilo nás, že deti veľmi pozorne vypočuli ako spomienky Pavla Hrušku na vojnové udalosti, tak aj moje vysvetlenie historicko-politického kontextu udalostí SNP vo vzťahu k vojnovým udalostiam druhej svetovej vojny.
V 11.00 hod. sa začal položením vencov pri pomníku SNP na Námestí Dr. Vladimíra Clementisa oficiálny pietny akt. Po štátnej hymne a básni nasledovalo otvorenie aktu.

K prítomným sa najprv prihovoril primátor Tisovca Ing. Peter Mináč. Privítal prítomného zástupcu  tajomníka ambasády Ruskej federácie na Slovensku  pána A. Kulbidu, prítomných predstaviteľov politického, spoločenského a kultúrneho života Gemera, funkcionárov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ako aj všetkých prítomných. Vo svojom príhovore vyjadril radosť, že sa práve v Tisovci podarilo zorganizovať takéto spoločenské podujatie. K prítomným sa prihovoril aj predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rimavskej Sobote Ing. Pavol Brndiar, ktorý spomenul nielen historický význam Slovenského národného povstania v dejinách Slovenska, ale vyzdvihol aj odhodlaný boj obyvateľstva Gemera proti nacistickým okupantom. S krátkym príhovorom vystúpil aj diplomatický zástupca Ruskej federácie. 

V rámci pietneho aktu boli odovzdané vysoké štátne vyznamenania odbojárom a zaslúžilým členom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov: Pavlovi Hruškovi Medailu M. R. Štefánika 1. stupňa a PaedDr.,Mgr. Milanovi Sajenkovi Pamätnú medailu kpt. Jána Nálepku – Repkina za dlhoročnú prácu s mládežou v prospech Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Pavol Hruška a PaedDr. Milan Sajenko ocenenia prijali z rúk predsedu Oblastného výboru v Rožňave a podpredsedu Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ing. Norberta Lacka. Pietny akt zakončil zborový spev hymnickej piesne.
V areáli pred Základnou školou Dr. Vladimíra Clementisa vystúpila potom dychová hudba GEMERČANKA z Revúcej a dychová hudba HRADOVANKA z Tisovca. Kultúrny program o 12.30 otvorili svojím príhovorom a pozdravom hostí predseda Oblastného výboru (Rožňava) a podpredseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ing. Norbert Lacko a primátor Mesta Hnúšťa a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Mgr. Michal Bagačka. V rámci kultúrneho programu, ktorý nasledoval, potom vystúpili súbory: Fujaristi z Tisovca a Rožňavy, Folklórny súbor DUBINA z Rožňavy, Spevácka skupina z Vyšnej Slanej, Spevácky súbor LEVENDA z Muráňa, Spevácky súbor POĽAN z Muránskej Dlhej Lúky, Folklórny súbor z Tisovca a Folklórny súbor RIMAVAN z Rimavskej Soboty. Sprievodnými akciami boli jarmok ľudových remesiel a rôzne atrakcie pre deti.
Chcel by som týmto poďakovať predstaviteľom Mesta Tisovca a všetkých jeho kultúrnych inštitúcií, ako aj predstaviteľom oblastných výborov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rimavskej Sobote a Rožňave za ich obetavé úsilie pri realizácii tohto spoločenského podujatia - a poďakovať za účasť prítomnému zástupcovi Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, predstaviteľom politického, kultúrneho a spoločenského života z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, ako aj všetkým, ktorí sa prišli pokloniť pamiatke tých, ktorí pred 69 rokmi bojovali za našu slobodu.

Text a foto: Bc. Petr Mikulecký

 

Čítať 3682 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:33

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!