streda, 04 jún 2014 11:00

Celoštátny festival divadla mladých – FEDIM 2014 v Tisovci

Napísal(a) Mgr. Darina Kišáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

fedim1aMesto Tisovec sa stane počas troch dní – 6. – 8. júna 2014 centrom mladých divadelníkov. Na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke amatérskeho divadla mladých sa predstaví desať divadelných súborov s dvanástimi inscenáciami. Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum z poverenia MK SR a hlavným organizátorom Gemersko-malohontské osvetové stredisko.
Súťaž je trojstupňová - v hlavnom súťažnom programe vystúpia súbory, ktoré sa zúčastnili a úspešne prezentovali svoju tvorbu na regionálnych a krajských kolách súťaže a do programu FEDIM 2014 ich na základe posúdenia umeleckej kvality vybrala programová rada zložená z profesionálnych odborníkov. Diváci budú mať možnosť vidieť inscenácie provokatívne i úsmevné, druhovo pestré - od klasickej činohry k pantomíme či k tancu. Predstavia sa:
Čiarový kód L a XL zo ZUŠ Júliusa Kowalského z Bratislavy s inscenáciou Projekt: Vzťahy a s miniatúrou Nabudúce. Divadelný súbor z Levíc - Mulice na ceste sa popasoval klasickým textom A. P. Čechova – Medveď. Súbor ILIA z Levíc pod vedením mladého režiséra Romana Poliaka naštudoval Violončelistku. Divadelný súbor TOUCH zo Zákamenného využíva v inscenácii Zrod

pohybu výrazové prostriedky súčasného tanca. Divadlo mladých pri gymnáziu Veľká okružná zo Žiliny prichádza s pozitívnou hravou študentskou energiou v inscenácii Oskar ako tá soška. Ľupčianske netradičné divadlo Lunetrdlo z Partizánskej Ľupče predstaví autorskú inscenáciu - Rosencrantzová a Guildensternová sú už (prakticky) mŕtve. Divadlo Alterna pri ZUŠ v Rimavskej Sobote zahrá Piatok trinásteho. Divadlo Stužka z Kokavy nad Rimavicou sa prikláňa skôr k poetickým výrazovým prostriedkom v inscenácii Hriech (Na motívy K. J. Erbena: Vodník). DS Trma Vrma SZUŠ Letná Poprad prináša druhovo pestrú inscenáciu Poprad mám rád a tiež miniatúru Popcorn. DS A predsa...! zo Spišskej Belej sa bude prezentovať nonverbálnou miniatúrou Darček, prekvapenie vo vnútri. 

Súťažné inscenácie bude hodnotiť odborná porota v zložení: Dušan Vicen, režisér, Miroslav Zwiefelhofer, teatrológ, Zuzana Galková, režisérka, Dária Fojtíková Fehérová, teatrologička. Súčasťou podujatia je i každoročný vzdelávací program Eduart, tentokrát pod vedením teatrológa Martina Timka sa účastníci budú venovať divadelnej kritike.
Ako hosť vystúpi tanečník a choreograf Jaro Viňarský s tanečnou inscenáciou Nikdy nezaliaty čaj. 

Mgr. Darina Kišáková

PROGRAM festivalu divadla mladých

 

 

Čítať 4936 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:11

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!