štvrtok, 27 marec 2014 10:46

V máji plánujú spustiť prevádzku unikátneho parného ozubnicového rušňa na trati z Tisovca do Pohronskej Polhory

Napísal(a) mg_od
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

ti ozubnicovy1aBrigádu pred začiatkom turistickej sezóny zorganizovalo v uplynulých dňoch v Tisovci Občianske združenie Zubačka. Jeho predseda Ján Spišiak nám povedal, že v máji plánujú spustiť prevádzku unikátneho parného ozubnicového rušňa na trati z Tisovca do Pohronskej Polhory. Dovtedy chcú mať pripravené aj vlastné Železničné múzeum.
Pre zaujímavosť je potrebné doložiť, že tisovecké Občianske združenie Zubačka vzniklo už v roku 2004 a odvtedy sa snažia zachovať a šíriť muzeálne železničné hodnoty. Venujú sa revitalizácii normálnorozchodnej ozubnicovej železnice na trati medzi mestami Tisovec a Brezno, kde chcú zaviesť sezónnu turistickú prevádzku parnými vlakmi. 
V januári 2008 bola ozubnicová trať Tisovec - Pohronská Polhora vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Je unikátna pre strmé stúpania. V jednej časti dosahuje 48 a v druhej až 52 promile. Aby ho vlaky s nákladom dokázali prekonať, na niektorých úsekoch je trať vybavená Abtovým ozubnicovým systémom. 
"Na Slovensku máme železničnú trať, aké sú len dve v Európe a tri na celom svete.

ti 178729ti r02ti r05ti r03Chytili sme sa tejto myšlienky, lebo nestačí niečo chrániť, ale treba na tom aj pracovať. V roku 2002 sme v Rumunsku objavili parné rušne, ktoré sú veľmi podobné tým, čo v minulosti jazdili u nás. Rušeň sme kúpili a momentálne finišujú práce na jeho oprave. Takto sme už len kúsok od toho, aby sme sprevádzkovali európsky unikát, parný ozubnicový rušeň na trati s normálnym rozchodom," doplnil informáciu železničný nadšenec Jiří Kubáček. 

(Zdroj: teraz.sk, foto: vlaky.net)

 

 

 

Čítať 4679 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:58

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!