nedeľa, 22 december 2013 00:00

Svetlo, ktoré svieti v temnote

Napísal(a) Mgr. Peter Székely
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

kaplan-Szekely1aRaz večer som cestoval z Rožňavy autobusom do Rožňavského Bystrého. Predo mnou sedela mamička so svojím malým synom. Pravdepodobne sa vracali domov – mama z práce a jej syn zo škôlky. Tento chlapček sa už nevedel dočkať, kedy sa autobus pohne a my sa vydáme na cestu. Po chvíli sa tak stalo a tento chlapček hľadel z okna a pozorne sledoval každé svetielko, ktoré videl. A akú mal obrovskú radosť, keď v oknách príbytkov objavil krásne žiariacu a farebnú svetelnú výzdobu. Malý chlapček si svojimi detskými očami všimol omnoho viac ako mnohí prácou unavení cestujúci. 
Milí návštevníci a čitatelia stránky Maj Gemer, priatelia, máme podobnú radosť z narodenia Spasiteľa? Alebo sme unavení z rôznych činností, ktoré my ľudia spájame s týmito sviatkami? Možno nás vyčerpáva a stresuje koľko toho ešte musíme stihnúť, navariť, nakúpiť, pripraviť, aby mohli prísť sviatky - ako zvykneme povedať. A možno často popri tom zhone a strese zabudneme na tú veľkú radosť. Pán Boh nám dáva svojho jediného Syna. Aj k nám prichádza Spasiteľ a Vykupiteľ, ten najvzácnejší dar, ktorý sme 

mohli dostať. Pán Boh sa skláňa vo svojom Synovi – Pánovi Ježišovi Kristovi k nám ľuďom. Pán Ježiš je tým svetlom, ktoré dokáže presvietiť aj tú najväčšiu tmu. My sa snažíme pomôcť si rôznymi svietidlami, ktorých je v dnešnej dobe naozaj veľa. A niekedy aj napriek tomu máme pocit, že stále to miesto na dvore, alebo v dome nie je dostatočne osvetlené. On jediný dokáže presvietiť a zmeniť tmu aj toho nášho života na svetlo.original narodenie1 Nakoniec evanjelista Ján vo svojom prológu píše: „V Ňom bol život a život bol svetlom ľudí. To svetlo svieti v tme, ale tma Ho nepohltila.“ (J 1, 4- 5) Podobne ako si vyzdobujeme svoje domy a záhradky svetelnou výzdobou, ktorá žiari okolo, aj my žiarme. Žiarme ako veriaci ľudia v tomto svete. Žiarme radosťou z príchodu nášho Pána. Žiarme tak, aby aj ostatní videli na nás tú radosť, ktorú nám Pán dáva a ktorú so sebou prináša. Veď On je tým svetlom, ktoré svieti v tme a tma Ho nepohltila. Pán Ježiš nás svojím svetlom pozýva do onoho nebeského kráľovstva. Do kráľovstva svojho Otca.
Dovoľte mi zaželať nám všetkým, aby sme sa vedeli s takouto ozajstnou radosťou, ktorú mal ten chlapec v úvode, tešiť aj my z príchodu nášho Pána a Spasiteľa. Prežime požehnané vianočné sviatky a ja vám všetkým želám aj veľa Božieho požehnania v novom roku 2014. Kristus náš Pán, ktorý ožiaril Betlehemskú noc svojím príchodom, nech aj váš život osvetlí svetlom radosti, lásky a pokoja.
Mgr. Peter Székely
zborový kaplán v CZ ECAV Rožňavské Bystré

 

Čítať 3852 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:51

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!