×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/kultura/foto/muzeum
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/foto/muzeum
pondelok, 02 september 2013 16:30

Vence i kvety položili k pamätníku hrdinom SNP aj v Rožňavskom Bystrom

Napísal(a) Ž.G.
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

„Pri príležitosti 69. výročia Slovenského národného povstania sme zorganizovali 28.8.2013 o 18.00 hod. kladenie vencov k pamätníku padlých na miestnom cintoríne v Rožňavskom Bystrom. Zraz bol pred budovou Obecného úradu a teší ma, že sa do tejto akcie zapojili i naši "Jednotári" pod vedením svojho predsedu Ing. Tibora Barnu,“ uvádza v e-maile o nedávnom podujatí starostka obce Želmíra Gonosová. Veď v Slovenskom národnom povstaní padli i z tejto nie veľkej obce na hornom Gemeri padli jej niekoľkí občania - hrdinovia. Všetci v obci vedia, že v obci im postavili pomník, na ktorého priečelí sú vyryté mená bratov Belákovcov: Pavla a Jána, ich švagra Štefana Kalického a v tom čase povstaleckého vojaka Ondreja Galla-Krajného, ktorí ešte celkom mladí v čase vypuknutia SNP zahynuli v tomto regióne takmer v jeden deň. Pamätná tabuľa s týmito menami zdobí aj miestnu Základnú školu.

Okrem nich sa Povstania zúčastnilo viacero občanov obce, ktorých rady sa od tých čias veľmi preriedili a mnohí sa už dnes tiež nenachádzajú medzi živými. Ich pamiatku si však každoročne pripomínajú vďační spoluobčania. „Spoločne sme sa odobrali na náš cintorín, kde sme položili vence a zapálili sviečky na ich pamiatku. Básničkou v podaní Paťka Kaššaiho o partizánoch sa začal malý pietny akt, ktorý pokračoval príhovorom starostky obce a bodku za týmto aktom položila Mirka Macková ďalšou básňou,“ dodáva na záver starostka obce pani Želmíra Gonosová.

 

Čítať 3784 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:02

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!