piatok, 19 júl 2013 13:55

Krátky návrat k jubilejným ratkovským oslavám Doporučený

Napísal(a) Bc. Ján Bobrovský
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rok 2013 je pre obec Ratková významným medzníkom a rokom historických jubileí. Životné jubileum je a vždy bolo dôvodom na oslavu, na slávnostnú chvíľu, ktorá je zároveň chvíľou na zastavenie sa, zamyslenie, spomienky, ale aj na premýšľanie o budúcnosti. Výročie obce je sviatkom a dôvodom uvedomiť si spolupatričnosť k miestu kde žijeme, k miestu, ktoré sme zdedili, a ktoré odkážeme budúcim generáciám.

Prvá písomná zmienka o Ratkovej pochádza z roku 1413. Je to 600 rokov existencie našej obce. Ratková je naším rodným krajom s bohatou históriou a tradíciami, na ktoré by sme mali byť všetci právnom hrdí. Naša obec predstavovala v minulosti významné trhové a remeselnícke stredisko, s výnimočným námestím a krásnymi domčekmi, rodili sa tu, žili a pôsobili mnohé významné osobnosti.

Dňa 13. júla 2013 sme si životné jubileum našej obce pripomenuli veľkolepou oslavou na historickom námestí obce v Ratkovej. Návštevou nás poctilo približne 400 rodákov a hostí z ďalekého i blízkeho okolia.
Oslavy začali slávnostnými bohoslužbami v Evanjelickom kostole a. v. v Ratkovej. Oficiálny program začal na malom pódiu, kde svojím príhovorom privítal prítomných zástupca

starostu obce. Súčasťou programu bolo udelenie čestného občianstva, o ktoré sa zaslúžili p. ThMgr. Miroslav Synak, p. Ing. Ladislav Bobák a p. Ing. Ľudovít Černok. Cena obce bola udelená dlhoročnej kronikárke p. Vlaste Sucháčovej. Ďalším bodom programu bolo uvedenie knihy Ing. Ladislava Bobáka s názvom „Ratková v premenách času a spomienkach“ do života. Následne sa celé dianie presunulo do blízkeho parku, kde bola slávnostne zasadená lipa a odhalená pamätná tabuľa ako budúca spomienka na tento slávnostný deň. Po obednej prestávke prispeli k oslavám svojím programom žiaci Základnej školy v Ratkovej. Po nich nasledovalo vystúpenie folklórneho súboru Háj z Rimavskej Soboty. V originálnom ratkovskom nárečí čriepky o Ratkovej s humorným nádychom predniesli p. JUDr. Anna Klimová, p. Ing. Ľudovít Černok a p. Bohuš Palúš.

Voľná zábava ďalej pokračovala pri cimbalovej muzike Karola Sendreia až do úplného záveru.

Sprievodnými podujatiami boli prehliadka pamätnej izby a historických fotografií zo života obce v budove Evanjelickej školy v Ratkovej a výstavka poľovníckych trofejí PS Ratková v priestoroch kultúrneho domu v Repištiach.

Bc. Ján Bobrovský

{jcomments off}

{jcomments on}

 

Čítať 4178 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!