×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/c/3/c30b962d-8472-4b0c-977e-da17c0d5a621/majgemer.sk/web/images/obsah/rakovnica/bridlice
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obsah/rakovnica/bridlice
piatok, 20 júl 2012 11:15

Na Plešiveckú planinu chodíme po bridliciach Doporučený

Napísal(a) Dr. Sabo
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nebudeme rozpisovať čo sú to bridlice, ako vznikli a podobne. Berieme len fakt, že sú. Podstata je v tom, kde sú. Hneď na úvod spomeniem, že sa nachádzajú aj na hornom Gemeri.
Rakovnica sa nachádza v severnej časti Plešiveckej planiny. K tomu len malý exkurs. U nás sa používa starší názov Plešivecká, nárečove Plešúcká planina. Podľa nového slovníka slovenského jazyka je názov Plešivská planina.
Zvláštnosťou výstupu na Plešiveckú planinu z Rakovnice je to, že až po priamom výstupe na planinu je vápenec ako základ planiny a celého Slovenského krasu. Od obce celou trasou sa pohybujeme po bridlici.

V čom je jej zvláštnosť? V tom, že len z Rakovnice sa po nej vystupuje. Bridlice sa opierajú o masív vápenca len na tomto mieste. Uvádza to aj odborná literatúra. Dookola celej planiny je masív vápenca ako ľadová kryha čistý. Odspodu až po vrch.
Text a foto: Dr. Sabo

{gallery}obsah/rakovnica/bridlice{/gallery}
{jcomments on}

Čítať 3766 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:28

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.